Czarna maź na polach w Byszwałdzie i Targowisku. Czy to zgodne z prawem?

2021-08-17 19:34:26(ost. akt: 2021-08-17 21:07:50)

Autor zdjęcia: materiały redakcji

Na przełomie lipca i sierpnia, otrzymaliśmy informację od zaniepokojonych mieszkańców Byszwałdu i Targowiska.
— Na pola w Byszwałdzie i Targowisku wylewana jest czarna, mazista substancja. Te pojazdy (które pojawiły się na polu. przyp.red.) należą do PWiK w Lubawie — taka informacja dotarła do redakcji "Głosu Lubawskiego" w środę 28 lipca 2021 roku.
Mieszkańcy zwrócili na to szczególną uwagę, ponieważ prace trwały także w weekend, do późnych godzin wieczornych.

4 sierpnia 2021 redakcja "Głosu Lubawskiego" zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie do PWiK w Lubawie, do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Iławie oraz do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Z pism otrzymanych od wyżej wymienionych instytucji wynika, że PWiK zgłosiło do WIOŚ w Olsztynie fakt wywozu ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, pochodzących z miejskiej oczyszczalni w Lubawie.

Rolnicze wykorzystanie komunalnych odpadów ściekowych jest zgodne z przepisami, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów. Według informacji WIOŚ, PWiK spełniło wszelkie wymagania.

Zgodnie z harmonogramem, wywóz osadów na pole w Byszwałdzie miał odbywać się w dniach 30-31 lipca oraz 2-3 sierpnia i miał obejmować obszar 5ha. Pierwsze sygnały otrzymaliśmy 28 lipca.
Na pole o powierzchni 1,5ha w Targowisku, zgodnie z harmonogramem, wywóz osadów miał nastąpić w dniach 5-8 sierpnia 2021. Mieszkańcy alarmowali, że już 3 sierpnia, pojazdy PWiK widziane były na polu.

— 3 sierpnia 2021 zawieziono specjalne skonstruowane narzędzie do rozprowadzania ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych — poinformował WIOŚ, prezes PWiK, Bolesław Zawadzki — Wraz z zawiezieniem przedmiotowego narzędzia, zawieziono na pole rolnika niewielką ilość ustabilizowanego komunalnego osadu ściekowego, w celu sprawdzenia działania tego narzędzia.

Czy ilości i terminy wywozu osadu na pola są zgodne z przepisami, być może dowiemy się tego w najbliższym czasie. Z informacji WIOŚ dowiadujemy się, że PWiK objęte jest regularnymi kontrolami, ostatnia odbyła się w drugim tygodniu sierpnia.

— Kontrola zaplanowana na drugi tydzień sierpnia obejmować będzie zarówno eksploatację oczyszczalni w Lubawie, jak i zagadnienia zawarte z rolniczym wykorzystywaniem osadów ściekowych — informowała Joanna Kazanowska, Warmińsko — Mazurski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Iławie poinformował, że zostaną podjęte stosowne i skuteczne działania inspekcyjne w zakresie spełniania wymagań weterynaryjnych przez gospodarstwa rolne, znajdujące się pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Iławie, mając na względzie środki kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

Na wyniki kontroli czekamy, do tematu wrócimy.

red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karoljan #3073277 19 sie 2021 21:47

  Jeśli pierwsze sygnały były już 28 lipca więc złamane zostało prawo. Pan prezes powinien za to odpowiedzieć, ponieść stosowną karę i zostać odwołany z partii PIS. ASF tuż tuż a tu eksperymenty na polu bioasekuracja gdzie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Radziu #3073267 19 sie 2021 13:26

  Nie dość że z oczyszczalni wali to jeszcze rozwożą to po okolicy. Ten pan co zarządza oczyszczalnią odkąd objął te posadę śmierdzi wkoło jakby bardziej, najpierw zatrudnianie najbliższej rodziny teraz to. Tak nie może być. Dajcie żyć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Dorota #3073115 18 sie 2021 00:03

   Jako mieszkanka Byszwałdu też byłam zdumiona tym co się działo, półplynna mazista cuchnąca substancja aż wylewała się z przyczep, a podobno te osady miały być wysuszone, kpią sobie z nas chyba. I to było gdzieś od połowy tygodnia więc jak to powinno być tak naprawdę???? Redakcjo nie odpuszczajcie tego cuchnącego tematu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)