Nowe świadczenie na drugie i kolejne dziecko. Rząd przyjął projekt ustawy

2021-08-17 14:54:52(ost. akt: 2021-08-17 15:11:11)
Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia

Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia

Autor zdjęcia: facebook.com/MorawieckiPL

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie ma być wypłacane od 2022 roku na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej łącznej wysokości 12 tys. zł na dziecko.
Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w łącznej wysokości 12 tys. zł będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rząd szacuje, że w 2022 roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci, a kolejne 110 tys. otrzyma dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym.

Rodzice będą mogli jednak zadecydować, że chcą otrzymywać je przez rok po 1 tys. zł miesięcznie


Świadczenie będzie wypłacane przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko. Rodzice będą mogli jednak zadecydować, że chcą otrzymywać je przez rok po 1 tys. zł miesięcznie. Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny.

— Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę — napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Projekt przewiduje również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w wyniku których m.in. wprowadzone zostanie dofinansowanie dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie będzie wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych ok. 110 tysięcy dzieci.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hehe #3073261 19 sie 2021 11:42

    "świadczenie nie będzie uzależnione od dochodów rodziny" ...dramat po prostu

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3073080 17 sie 2021 16:40

    Słupki spadają na pysk to trzeba wyborców przekupić - rozdawnictwo kwitnie! Tylko trzeba pamiętać że to trzeba będzie spłacić, bilans musi być na zero!

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz