Kolejny sklep będzie czynny w niedziele. Zakaz handlu jest martwy?

2021-08-17 08:35:38 (ost. akt: 2021-08-17 08:57:37)
Kiedy Lidl otworzy się w niedzielę?

Kiedy Lidl otworzy się w niedzielę?

Autor zdjęcia: freepik

Coraz więcej sieci handlowych korzysta z możliwości pracy w niedziele niehandlowe jako placówki pocztowe. Luki w prawie wykorzystuje Żabka, Biedronka i Intermarché. Teraz takie zamiary ma Lidl.
Lidl chce skorzystać z wyjątku, który umożliwia pracę w święta placówkom pocztowym.

W niedziele niehandlowe miałby być otwarte te sklepy, które znajdują się w pobliżu tych innych sieci, które w te dni kiedy obowiązuje zakaz handlu, pozostają otwarte. Chodzi głównie o Biedronki, która to sieć jest głównym konkurentem Lidla. W Olsztynie mógłby być otwarty w sklep na ul. Jagiellońskiej, bo w niedziele jest otwarta Biedronka na ul. Poprzecznej.

Czy otwarcie dużych dyskontów w niedziele spowoduje efekt kuli śniegowej? W ślady sklepów być może pójdą pozostałe sklepy — na przykład Netto i Kaufland (który ma już status placówki pocztowej). Tym bardziej, że 55 proc. Polaków chciałoby robić zakupy w niedzielę. Poparcie to wzrosło od ostatnich badań przeprowadzanych w tym temacie w 2020 roku.

Jednocześnie pojawiły się pomysły, aby zmniejszyć luki w prawie dotyczącym zakazu handlu w niedziele. O wprowadzeniu takiego zapisu zabiega Solidarność, która stoi za wprowadzonym przez PiS niedzielnym zamknięciem sklepów. Projekt wpłynął do Sejmu pod koniec lipca. Zakłada, że w niedziele niehandlowe otwarte będą mogły być tylko te sklepy, w których działalność pocztowa jest przeważająca. Trzeba będzie prowadzić specjalny rejestr obrotów.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #3073053 17 sie 2021 10:32

  Tak to jest jak ktoś pisze i głosuje ustawy w nocy na kolanie i w pośpiechu. Każdy ominie bo to sito! Komuniści byli mądrzejsi od pisowców - wymyślili że w niedzielę pracodawca musi płacić pracownikowi podwójną stawkę czyli tzw 'setki'. Jak pamiętam nie było problemu z pracownikami chętnymi do pracy w niedziele a zmuszać nie było wolno...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. mentor #3073051 17 sie 2021 10:32

  W krajach Europy Zachodniej nie ma handlu w niedzielę. Nie mogą tego wprowadzić u siebie, to robią to u nas. Lobbuje się za handlem w Polsce. Za niewolniczą pracą , za przykuciem ludzi do stanowisk pracy. Używa się argumentów typu: łamanie konstytucji, łamanie demokracji.... Niedziela ma być dniem wolnym od pracy. Biadolenie, że nie można zrobić zakupów w dni robocze jest ściemą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz

 3. kobra #3073049 17 sie 2021 10:01

  Czy wraz z otwarciem tych sklepów będzie przymus pracy w nich.Bo jeśli nie, to w czym problem? Jak ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę niech nie robi. Ale co mają zrobić ci którzy pracują też w soboty , kiedy oni mają zrobić zakupy? Mogą oczywiście zamówić dostawę do domu, ale jak można tak zmuszać dostawców do pracy w niedzielę. Gdzie tu jest równość w traktowaniu pracowników, że jedni mogą i nawet muszą pracować w niedzielę.To istny burdel, chociaż jak mówią bywalcy w burdelu jest porządek

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz