Atrakcja na wtorek: noblista z Mazur zatrzymał zabójcę dzieci

2021-08-17 08:44:32(ost. akt: 2023-09-27 22:05:48)
Emil von Behring z żoną Else Spinola

Emil von Behring z żoną Else Spinola

Autor zdjęcia: fot: https://commons.wikimedia.org/wiki/

Słyszeliście państwo o dyfterycie? Nie? I bardzo dobrze. Zapomnieliśmy już o nim. A zawdzięczamy to Emilowi von Behringowi. Urodzonemu pod Iławą uczonemu, który wynalazł szczepionkę przeciwko błonicy. Pierwszemu laureatowi Nagrody Nobla z medycyny. A warmińsko-mazurskie wlecze się w ogonie szczepień przeciwko koronawirusowi...
Na 16 województw jesteśmy na 12 miejscu. Mamy tylko 44,34% zaszczepionych.

Dyfteryt czyli po polsku błonicę zwano “zabójcą dzieci”. Do czasu wynalezienia szczepionki w Europie umierało na nią kilkaset tysięcy dzieci, bo to one były z reguły ofiarą bakterii. W II połowie XIX wieku tylko w Niemczech umierało kilkadziesiąt tysięcy dzieci rocznie. Po prostu się dusiły.

To Emilowi von Behringowi i jego szczepionce zawdzięczamy, że dzisiaj ta choroba w Europie, ale i na całym świecie właściwie nie występuje. Powtórzmy nie występuje dzięki szczepionce. Polska była zresztą jednym z pierwszych krajów na świecie który wprowadził obowiązkowe szczepienia. Stało się to w 1936 roku. Wojna to przerwała.

W latach 50tych w Polsce na błonicę umierało około 3 tys. dzieci rocznie. Sytuację zmieniło wprowadzenie powszechnych szczepień 1954 roku. Obecnie w Polsce dyfteryt nie występuje. Powtórzmy raz jeszcze: dzięki szczepieniom. No i oczywiście urodzonemu w podiławskich Ławicach Behringowi.

A stało się to 15 marca 1854. Jego ojciec August był miejscowym nauczycielem. Matka Augusta zajmowała się dziećmi. I pracowała ciężej niż mąż, bo było ich 13. Emil był piątym dzieckiem. Skończył gimnazjum w Olsztynku. Rodzinie się nie przelewało. Dlatego po maturze miał studiować teologię.

Na całe szczęście nie został pastorem, ale dzięki pomocy pastora z pobliskich Rudzienic otrzymał stypendium, dzięki któremu mógł zacząć studia medyczne. A w efekcie odkryć surowicę przeciwko błonicy, a wspólnie z Japończykiem Shibasaburō Kitasato surowicę przeciwtężcową.

Emil von Behring w 1901 roku został pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie. Nagrodę otrzymał za pracę nad terapią surowicą, a w szczególności jej stosowanie w leczeniu błonicy, “która otworzyła nową drogę w dziedzinie nauk medycznych, dając do rąk lekarza zwycięską broń przeciwko chorobie i śmierci”.

Emil von Behring zmarł w 1917 roku na zapalenie płuc.

Przypomnijmy jeszcze z kronikarskiego obowiązku, że po raz pierwszy szczepionkę zastosował w 1796 roku angielski lekarz Edward Jenner, który podał 8-letniemu Jamesowi Phippsow wirusa ospy krowiej. Po podaniu szczepionki, u chłopca rozwinęła się niegroźna postać choroby. Potem lekarz zaszczepił go ospą prawdziwą. Chłopiec nie zachorował.

Inną chorobą, która zniknęła dzięki szczepieniom jest dżuma. Na początku XVIII wieku ta choroba zabiła w Prusach Książęcych i na Warmii ponad 200 tysięcy osób. Przypomina o tym najstarszy olsztyński pomnik z 1737 roku czyli stojąca przy kościele Serca Jezusowego figura Chrystusa trzymającego kulę ziemską...Igor Hrywna

Inne atrakcje: Kliknij tutaj