Rolnicy protestują. Zablokowana będzie DK15

2021-08-17 06:45:12(ost. akt: 2021-08-17 08:53:14)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Dziś o godz. 8 ma rozpocząć się zapowiadana przez Agrounię Warmii i Mazur blokada DK15. Dd skrzyżowania z DW536 w Sampławie do ronda na DK15 w Lubawie.

Agrounia Warmii i Mazur zapowiedziała na 17 sierpnia całodobową blokadę DK15 na odcinku między Sampławą a Lubawą.

— Sytuacja jest wyjątkowa. Lato to nie jest najlepszy czas na strajki i protesty. Niestety nie możemy pozwolić sobie na wybór. 24 godziny na drodze mają przekonać rządzących, że rolników nie można lekceważyć — apelują organizatorzy protestu i podkreślają, że wciąż czekają na rozmowy z rządem.

Lista postulatów rośnie. Rolnictwo cierpi z powodu pandemii koronawirusa, która mocno dotknęła hodowców drobiu i trzody. Potem ptasia grypa, teraz ASF i niezrozumiała dla hodowców decyzja KE w sprawie wyznaczenia ogromnej strefy z ograniczenia.

— ASF niszczy nasze gospodarstwa poprzez nieudolność rządzących, dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i razem walczymy — czytamy w komunikacie Agrounii.

Hodowcy sprzeciwiają się także dominacji marketów, nadmiernemu przywozowi mięsa zza granicy, cenom na skupach.

— Drób i trzoda, najwięksi producenci w Europie, w 90 procentach to bankruci. Jesteśmy świetnymi fachowcami, nie mamy pomocy z żadnej strony, nie możemy tego sprzedawać, nie mamy siły przebicia w tym rządzie. Jak się widzi tyle ludzi, którzy nie mają pieniędzy, którzy tylko pogrążają się w długach, gdzie jesteśmy wykorzystywani przez wielkie koncerny! — mówił Rafał Gotkowski podczas spotkania w Brzydowie. — Trzeba też wspomnieć o marketach — jak idzie konsument do sklepu, filet kosztuje blisko 25 złotych, a nam płacą 4,85 za kilogram! Dla przykładu hodowca który ma dwa tysiące metrów kwadratowych, wstawiając indyczkę, płaci za nią 800 tysięcy za cały cykl, a dostaje 600 tysięcy. To trwa od dwóch lat, dlatego pogrążeni jesteśmy w długach. To samo jest z trzodą chlewną.

"(...) Wszystkie ręce na pokład i walczymy razem o nasze wspólne dobro, wszystkie organizacje rolnicze widzące cel w tym działaniu muszą być razem z nami w Sampławie" — tak brzmi komunikat Agrounii Warmii i Mazur.

Protest rolników będzie polegał na blokowaniu DK15 na odcinku od skrzyżowania z DW536 w Sampławie do głównego ronda na DK15 w Lubawie. Początek o godzinie 8 w Sampławie.

Alina Laskowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. turbo #3073039 17 sie 2021 09:03

    ale zaraz zaraz zaraz, 80% ludności "wiejskiej" głosowało na PiS, więc czego?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3073028 17 sie 2021 06:51

    Pisowcy rolników się nie boją , boją się tylko górników!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz