Wybory będą już na wiosnę?

2021-08-16 19:36:46(ost. akt: 2021-08-16 17:18:03)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Ostatnie wydarzenia w Sejmie mocno zatrzęsły notowaniami partii. Na tyle że pojawił się pierwszy sondaż, który pokazuje że Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość. Czy PiS zrobi krok ucieknie rywalom?
Najwyraźniej Polakom nie spodobało się to, co zobaczyli w zeszłym tygodniu na Wiejskiej. Burza wokół lex TVN i reasumpcja głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu uderzyły w notowania partii. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar, który został przeprowadzony dla Platformy Obywatelskiej dwa dni po wydarzeniach na Wiejskiej, Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość. Obydwa ugrupowania mogą liczyć na 26 proc. poparcia.

To oznacz spadek notowań PiS w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 pkt. proc. To kiepska wiadomość dla ZP zwłaszcza, że notowania KO w porównaniu do lipca wzrosły od 2 pkt. proc. Na trzecim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 17 proc. wyborców, to też wzrost notowań w ciągu miesiąca o 2 pkt. proc. Także Lewica, która obecnie popiera 10 proc. wyborców, zanotowała skok poparcia o 3 pkt proc.

Jak pokazuje sondaż na Konfederację chce głosować 7 proc. wyborców, a na PSL 3 proc. Notowania tych partii nie zmieniły się w ciągu ostatniego miesiąca.

Niemal do zera stopniały „akcje polityczne” Kukiz'15. Jeszcze w ubiegłym miesiącu kukizowcy mieli 1 proc. poparcie. Obecnie ich wynik oscyluje w granicach zera. Czy wpływ na to miał fakt, że trzech z czterech posłów Kukiz'15, w Paweł Kukiz zagłosowali razem z PiS za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji?

Sondaż pokazuje, że łaska wyborców na pstrym koniu jeździ. Ale czy rzeczywiście oddaje nastroje polityczne Polaków, skoro aż 75 proc. pytanych deklaruje w badaniu, że weźmie udział w wyborach, co jest raczej mało prawdopodobne. Takiej frekwencji w wyborach parlamentarnych nigdy jeszcze nie było. Jak do tej pory rekord padł w 2019 roku, kiedy głosowało 61,74 proc. wyborców.

Coraz słabsze notowania Zjednoczonej Prawicy mocno rozbitej po wyjściu Porozumienia z koalicji rządzącej muszą niepokoić PiS. A tym bardziej że teraz partia będzie miała cały czas problemy z większością w Sejmie dla swoich propozycji. Wynik każdego głosowania będzie otwarty i wymagał od PiS za każdym razem zbudowania większości dla tego projektu. Reasumpcja głosowania w sprawie odrodzenia posiedzenie Sejmu pokazała, że jest to oczywiście możliwe, ale wystarczy, że któryś z posłów zachoruje i wynik głosowania będzie otwarty. Posłowie już nie mogą głosować zdalnie, tylko Senat dopuszcza możliwość głosowania hybrydowego. To wszystko oznacza dużą niepewność w szeregach PiS.

Dlatego słychać coraz więcej głosów, że Jarosław Kaczyński może skłaniać się do wyborów na wiosnę przyszłego roku. Mimo pewnego spadku notowania obozu rządzącego mogą dać wygraną w wyborach i co ważne dużo czasu na realizacje programu PiS, w tym wcielenie w życie sztandarowego, czyli Polskiego Ładu. Tego scenariusza nie wyklucza choćby Jarosław Gowin, o czym powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”.

— Mateusz Morawiecki i inni liderzy PiS wiedzą doskonale, że ich polityka doprowadzi do konieczności głębokich cięć budżetowych. Dlatego uważam, że Jarosław Kaczyński skłania się do tego, by przeprowadzić wybory wiosną przyszłego roku. Gdy prawda o stanie budżetu dotrze do opinii publicznej, PiS nie będzie miał szansy na zwycięstwo w 2023 roku — stwierdził były wicepremier, który bez wątpienia wie, w jakiej kondycji są finanse państwa.

Czy PiS może przeć do przedterminowych wyborów?


Już raz taki manewr skończył się dla PiS utratą władzy na osiem lat. Jednak wtedy inna była też sytuacja polityczna, nie było tak wielkich transferów finansowych, nie było też zapowiedzi, że na reformie podatkowej skorzysta 18 mln Polaków.

Zdaniem prof. Kazimierza Kika, politologa wiele wskazuje na to, że będą wcześniejsze wybory.

— Pojedyncze sondaże jeszcze nie czynią wiosny, ale jeszcze nie było sondażu, który pokazywałyby tak wyrównane notowania PO i PiS — zauważa prof. Kazimierz Kik, politolog. — Do przedterminowych wyborów może dojść w pewnych okolicznościach. Po pierwsze, kiedy nastąpi dalszy spadek notowań PiS i wzrost poparcia dla KO, co da jej pierwsze miejsce w sondażach. Po drugie dojdzie do przełomu w walce z pandemią. Po trzecie pojawią się problemy ze środkami dla Polski z Funduszu Odbudowy. I wpływ na to może mieć atmosfera wokół Polski, bo to nie jest to czas dla radykałów.

A co o tym, jak też najnowszym sondażu, myślą posłowie z naszego regionu?


Monika Falej, posłanka Lewicy

— Jak tak trzeszczy niesamowicie już w niezjednoczonej prawicy, czego dowód mieliśmy w Sejmie i trzeba było aż reasumpcji, moim zdaniem mocno naciąganej, to jeżeli takie przypadki będą dalej miały miejsce, a PiS będzie miało dobre notowania, to pan Kaczyński będzie chciał to wykorzystać. To wszystko będzie zależało od sondaży i od tego, co się będzie działo w Sejmie, ale reasumpcji wyborów trudno będzie dokonać. PiS będzie musiało szukać głosów w Sejmie dla projektów swoich ustaw. Będzie za każdym razem poszukiwanie i liczenie szabel. To oznacza totalną mobilizację z jednej, jak i z drugiej strony, bo każdy głos może być na wagę zwycięstwa.

Wojciech KossakowskiWojciech Kossakowski, poseł PiS

— Nasze kłopoty z koalicjantem, wprowadzanie nowych regulacji w związku z Covid-19, to wszystko powoduje, że partia rządząca zawsze na tym traci. Do wyborów jest jeszcze dużo czasu. Jednak oczywiście lampka ostrzegawcza na pewno się zapala i z uwagą będziemy przyglądać się temu wszystkiemu, co się dzieje. Mamy zawarte porozumienie programowe z Kukiz'15, w którym jest zapis o sędziach pokoju czy ustawie antykorupcyjnej. Zakładam , że w związku z tym Kukiz '15 będzie głosował razem z nami. Nie sądzę też, żeby Porozumienie, które było z nami w koalicji od sześciu lat, tworzyło program ZP i popierało go, nagle było przeciw temu wszystkiemu. Trudno powiedzieć, kiedy będą wybory, mogą być na wiosnę, jesienią czy za dwa lata.

Jacek Protas, poseł KO

— Od wielu miesięcy ciężko pracujemy na to, żeby przekonać Polaków, że jesteśmy alternatywą dla tych złych rządów. I to zaczyna się odzwierciedlać w sondażach. Tzw. Zjednoczona Prawica praktycznie już nie istnieje. Każda ustawa, która jest przepychana w Sejmie kosztuje prezesa Kaczyńskiego kolejne posady. Musi kupować każdy głos, musi kupczyć. Polacy widzą , że z takim rządem daleko nie zajedziemy a do tego dochodzi drożyzna, coraz wyższa inflacja. Możliwy jest kompletny rozpad obecnie koalicji rządzącej, wtedy alternatywą są oczywiście wcześniejsze wybory. Możliwa jest też decyzja prezesa Kaczyńskiego o ucieczce do przodu, czyli o ogłoszeniu przedterminowych wyborów, kiedy jeszcze notowania PiS nie są takie tragiczne.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Edward Gotman #3073062 17 sie 2021 10:50

    Panie Mielnicki prosze rzetelnie informowac i podac,ze w tym samym czasie byl przeprowadzony drugi sondaz dla TVP w ktorym PIS ma 34% poparcia,a PO 26%. Jak widac ZP ma sie dobrze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. SUSAN BENSON #3073015 16 sie 2021 21:42

    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz