Seniorka z Olsztyna boi się kary za brak szczepienia

2021-08-16 16:45:48(ost. akt: 2021-08-16 13:57:46)

Autor zdjęcia: unsplash

Zadzwoniła do nas zaniepokojona czytelniczka, która usłyszała w telewizji, że osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się poważnym konsekwencjami.
Tempo szczepień wciąż nie jest zadowalające, zwłaszcza że specjaliści przewidują czwartą falę pandemii. Niedawno zaniepokojony tym Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP nie wykluczył wprowadzenia obostrzeń dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Natomiast senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej nieprzekonanych do szczepień Polaków "chce przekonać" karami finansowymi. Polityk wnioskuje, aby szczepienia na COVID-19 były obowiązkowe dla każdego, a za niewypełnienie tego obowiązku obywatele płaciliby kary finansowe.

Te informacje bardzo zaniepokoiły 82-letnią mieszkankę Olsztyna. Kobieta w rozmowie telefonicznej zapewniła nas, że chciałaby się zaszczepić, jednak nie jest w stanie wyjść z domu, bo jest osobą obłożnie chorą. I poprosiła nas o pomoc.

Ewa Zakrzewska, internistka i lekarka rodzinna z Olsztyna, wyjaśnia, że zapisanie się na szczepienie również w sytuacji, gdy pacjent nie może opuszczać swojego domu, jest bardzo proste. Należy skontaktować się telefonicznie ze swoim lekarzem rodzinnym, który zapewne zna nasz stan zdrowia, i zgłosić chęć zaszczepienia się. Wtedy lekarz wyśle do naszego domu mobilny zespół szczepień.

Szczepienie pacjentów w domu krok po kroku



- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).

- Poradnia POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.

- Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta lub teleporada albo wywiad z opiekunem pacjenta.

- Jeśli lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.

- Lekarz POZ / pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

- Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

- O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

Źródło: nfz.gov.pl