Na Warmii i Mazurach rośnie liczba chorych na Covid-19. Coraz więcej osób trafia do szpitala

2021-08-11 07:10:19(ost. akt: 2021-08-10 16:28:44)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Wtorek 10 sierpnia był dniem, w którym w Polsce odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem od czerwca — w sumie 200. Na Warmii i Mazurach przybyło 8 chorych. Ponadto kilka osób trafiło do szpitala. Powód? Zbyt mało zaszczepionych.
Po raz pierwszy od dłuższego czasu na Warmii i Mazurach wzrosła liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia wirusem Covid-19. Wszyscy to osoby niezaszczepione. Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, nie ma wątpliwości, że ci, którzy nie zdecydowali się na szczepienie, przechodzą chorobę o wiele gorzej. Tym bardziej martwi niska wyszczepialność w regionie, która wynosi obecnie 44 proc.

— Obecnie wśród osób zaszczepionych, nawet jeśli dojdzie do tzw. przełamania odporności, czyli zachorowania, to najczęściej przebieg jest łagodny. Z wywiadów epidemiologicznych, które przeprowadzamy, wynika, że osoby, które zaraziły się Deltą najczęściej odczuwają bóle głowy, bóle zatok, mają podwyższoną temperaturę oraz są osłabione. Jednak żaden z przypadków nie wymagał hospitalizacji — podkreśla Janusz Dzisko.

Obecnie wariantem dominującym na Warmii i Mazurach jest Delta, która odpowiada za ponad 80 proc. zachorowań. Tak samo jest w całej Polsce. Liczba zakażeń wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, ale — niestety — powoli, choć zauważalnie rośnie.

— Na pewno nastąpi wzrost zachorowań, ponieważ to widać już w tej chwili. Dodatkowo martwi nas czwarte miejsce od końca na liście województw, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych. Mamy ewidentne dowody na to, że ci, którzy są zaszczepieni i zachorowali, przechodzą chorobę łagodniej, natomiast Delta u niezaszczepionych powoduje ciężki przebieg — dodaje Janusz Dzisko.

Przypomnijmy, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić obostrzenia sanitarne, to nasze województwo będzie jednym z pierwszych, w których to się stanie. Powodem jest zbyt mała liczba zaszczepionych mieszkańców Warmii i Mazur.

Wszyscy, którzy chcą się zaszczepić, mogą skorzystać między innymi z mobilnego punktu szczepień, który znajduje się przed siedzibą sanepidu przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie i jest czynny we wtorki i w czwartki w godz. od 13 do 17. Otrzymuje się tam jednodawkowy preparat Johnosn&Johnson.

Marta WiśniewskaKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3072632 11 sie 2021 08:17

    Ja już po śniadanku, jeszcze lekko pali w gardełku. Tutaj macie link do najlepszej ochrony przed covid (modlitwa): https://forum.interia.pl/skutecznosc-mod litwy-na-covid-19-tematy,dId,3600946,str ona,2

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary dziad #3072622 11 sie 2021 07:50

    Moim zdaniem nie ma żadnego koronawirusa. Ja nie noszę maseczki i nie myję nawet zębów i nic mi nie jest więc o co chodzi? Tłusta dieta, 50 gram wódki do śniadania i jestem odporny. Polecam.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz