CZYTAM, BO LUBIĘ: Isabel Allende – Córka fortuny
2021-08-15 12:00:00(ost. akt: 2021-08-14 11:06:22)
Chile, połowa dziewiętnastego wieku. Przed drzwiami domu bogatej rodziny Sommersów zostaje znaleziona maleńka Eliza, niemowlę zawinięte w męską kamizelkę i włożone do skrzynki po marsylskim mydle.
Zaskoczone tym rodzeństwo przygarnia jednak dziecko i tworzy dla niej dostatni, spokojny dom. Jednak życie Elizy nie będzie spokojne. Pełne będzie niebezpiecznych przygód, dramatycznych przeżyć i całkowitej odmiany losu. Kiedy dziewczyna zakocha się pierwszą – silną, pełną determinacji – miłością w niewłaściwym mężczyźnie, a ten ucieknie z kraju, postanowi wyruszyć za nim do Ameryki, która akurat w tych czasach przeżywa gorączkę złota i najazd tych, którzy chcą się na tym złocie dorobić fortuny. Eliza pozna ludzi prawych i zdeprawowanych, pomocnych i tych, którzy będą chcieli ją wykorzystać. Podczas poszukiwań trafi do pierwszych kalifornijskich miast, o ile tak można nazwać skromne budy, burdele i więzienie. Zetknie się z bezprawiem, biedą i rozczarowaniem, a także z pełnymi ślepej nadziei poszukiwaczami fortuny.
Isabel Allende w mistrzowski sposób snuje opowieść o burzliwych losach Elizy i jej przyjaciela, Chińczyka Tao, a przy okazji o historii Chile, Cesarstwa Chińskiego i opanowanej gorączką złota Kalifornii XIX wieku. Siła jej pióra to brawurowa wręcz narracja, bogaty, pełen humoru, niezwykle gawędziarski styl, które prowadzą czytelnika przez bogate kolonialne rezydencje i eleganckie saloniki, jak również mroczne zakamarki, burdele, tworzące się dopiero kalifornijskie osady. Przedstawia tu całą plejadę mniej i bardziej ważnych dla powieści bohaterów, wszystkich wyraźnie zarysowanych, barwnych i ciekawych, różnych narodowości, bogatych i biednych, ale bez względu na status społeczny – pełnych marzeń i szukających swojego miejsca w życiu.
"Córka fortuny" nie jest powieścią wyłącznie o miłości. Isabel Allende, opisując losy Elizy, tworzy piękną metaforę drogi do wyzwolenia kobiecości. Modny w dzisiejszych czasach wątek feministyczny stanowi główną oś fabuły. Historię Elizy przeplatają wątki opowieści o innych kobietach, które musiały zrezygnować ze swojego szczęścia na rzecz konwenansów, ale również i takich, które porzuciły powszechnie panujące zasady i stały się paniami własnego losu. W domu Sommerów dziewczyna uczyła się, jak podporządkowywać się oczekiwaniom mężczyzn i osiągnąć cel, który wcale nie był zgodny z jej pragnieniami. Dopiero wiele życiowych doświadczeń oraz pełna wyzwań podróż uświadomiły jej, kim naprawdę jest i czego potrzebuje do szczęścia. Z pewnością wiele kobiet odnajdzie w "Córce fortuny" ślady własnych historii, mimo że Elizie przyszło mierzyć się ze swoimi dylematami setki lat temu i to na drugim końcu świata.
Isabel Allende urodziła się w Chile i wiele jej powieści rozgrywa się właśnie w tym kraju. Burzliwa historia ojczyzny wywarła ogromny wpływ na losy pisarki - z powodu pokrewieństwa z obalonym prezydentem - Salvadorem Allende, Isabel wraz z rodziną musiała ratować się ucieczką do Wenezueli. Być może właśnie dlatego w jej książkach tło polityczno-społeczne jest tak istotnym elementem. Widzimy to również w "Córce fortuny".
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.
Maria Mikołajczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez