Nie tylko prezydentowi Olsztyna grożono śmiercią

2021-08-10 07:10:00(ost. akt: 2021-08-09 16:55:26)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/PG

Coraz więcej jest przypadków gróźb pod adresem samorządowców. Ostatnio taki anonim z pogróżkami, jak wcześniej prezydent Olsztyna, otrzymał prezydent Sieradza.
Rośnie lista samorządowców, którym nieznani sprawcy grożą śmiercią. Jak podało Radio Łódź takiego e-maila z pogróżkami otrzymał też prezydenta Sieradza Pawła Osiewały. To kolejny samorządowiec w Polsce w ostatnim czasie po prezydentach m.in. Wrocławia, Gdańska, Białegostoku i Olsztyna, któremu grożono śmiercią.

Samorządowcy, wobec których kierowane są groźby nie lekceważą pogróżek. Kierują sprawy na policję, bo trudno inaczej, kiedy słyszą tak jak chociażby prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko: — „Witko, to twój koniec. Wykończę cię tak samo jak Adamowicza w najmniej spodziewanym momencie”.
Podobną sprawę policji zgłosił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który pod koniec lipca dostał e-mail z groźbami. Nieznany sprawca napisał: — „Zadźgam cię jak Adamowicza. Długo nie pożyjesz. Pożegnaj się z rodziną. Zabiję cię na dniach. I tak nie mam nic do stracenia. Zginiesz za to, co mi zrobiłeś.”
Zdaniem prezydenta groźby pod adresem polityków i samorządowców są wynikiem nieustannej walki politycznej i skrajnych opinii wyrażanych na szczeblu ogólnopolskim.

— Mamy do czynienia z nieustannym szczuciem ludzi przeciw sobie — powiedział nam Piotr Grzymowicz, który o groźbach pod swoim adresem powiadomił organy ścigania i czeka na wyniki policyjnego dochodzenia.
To — jak powiedział nam Krzysztof Stodolny, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie — trwa, a za kierowanie gróźb karalnych sprawcy grożą dwa lata więzienia.

Nie po raz pierwszy ktoś grozi prezydentowi Olsztyna. Po śmiertelnym ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza policja baczniej zaczęła przyglądać się w internecie groźbom wobec innych polityków i samorządowców. W Olsztynie policja zatrzymała 24-latka, który w sieci groził prezydentowi Olsztyna. Piotr Grzymowicz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Prokuratura postawiła Sergiuszowi P. dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy posiadania znacznej ilości narkotyków, około 400 gramów marihuany. A drugi, że 14 stycznia 2019 roku w internecie nawoływał publicznie do popełnienia zbrodni zabójstwa, jednocześnie grożąc prezydentowi Grzymowiczowi pozbawieniem życia i zdrowia.
Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Sergiusza P. na karę łączną 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności. A w uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że oskarżony, podobnie jak każdy inny użytkownik internetu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że pozorna anonimowość w internecie nie gwarantuje bezkarności, a za swoje słowa należy ponosić odpowiedzialność.

am, kg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Insomnia #3072513 10 sie 2021 08:06

    Skoro wspomniano o Adamowiczu to tyle czasu, a tu cisza. Mają człowieka ale nic nie ustalili, czyli sprawa śmierdzi na kilometr id szemranych spraw. Wracając do meritum, teraz każdy się lansuje, wielu nie ma czym, więc plotą bajki że chcą ich zabić. Ten olsztyński pewnie ma wrogów ale jak sie było w PZPR to nie dziwo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz