Trzecia dawka szczepionki dla wybranych

2021-08-09 20:19:15 (ost. akt: 2021-08-10 12:36:32)
szczepienie

szczepienie

Autor zdjęcia: pixabay.com

Coraz więcej krajów rozważa podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, także Polska. Ale mamy większy problem — zbyt niską liczbę zaszczepionych w pełni Polaków. I nie wiadomo, jak ich przekonać do szczepień.
Na razie tylko Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki, tzw. zastrzyk przypominający osobom w wieku 60+. Ma to być dodatkowa ochrona przed koronawirusem, choć nie ma jeszcze żadnych dowodów, że chroni lepiej niż dwie poprzednie. Jednak spośród 400 tysięcy osób, który w Izraelu dostały trzecią dawkę, zachorowało tylko 14, w tym jedynie dwie osoby wymagały hospitalizacji. Dlatego inne kraje rozważają pójście w ślady Izraela, także Polska.

— Mamy rekomendację ze strony Rady Medycznej, żeby rozważyć podanie trzeciej dawki szczepionki w tych grupach, które są najbardziej narażone na ryzyko — powiedział w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adama Niedzielski. Jego zdaniem, dopóki badania nie wykażą, że trzecia dawka będzie w lepszy sposób niż w tej chwili zabezpieczała przed nowymi mutacjami, to można powiedzieć, że wartość dodana takiej operacji jest bardzo niewielka. Dlatego jeżeli będą jakieś nowe kroki w sprawie szczepień, to prędzej należy się spodziewać decyzji o obowiązkowym szczepieniu dla pewnych grup niż o podaniu im trzeciej dawki. Tym bardziej że niektórzy członkowie Rady Medycznej są za takim krokiem.

— Nauczyciele, sprzedawcy i służba zdrowia powinni być szczepieni obligatoryjnie — uważa prof. Krzysztof Simon, członek Rady Medycznej przy premierze.

Inni medycy też są za takimi szczepieniami. — Obowiązek ten powinien dotyczyć przede wszystkim służby zdrowia i nauczycieli, osób, które mają najwięcej kontaktów z innymi ludźmi — podkreśla dr Piotr Kocbach, ordynator oddziału zakaźnego szpitala w Ostródzie.

Co na obowiązkowe szczepienia sami pedagodzy? — Jeśli takie będą rekomendacje zespołów ds. Covid przy premierze oraz PAN, żeby się szczepić, to jestem za tym, żeby to zrobić. Polegam na zdaniu fachowców — mówi Janusz Koziński, szef ZNP na Warmii i Mazurach, który jest w pełni zaszczepiony. — A jeżeli będzie taka potrzeba, takie będą rekomendacje, to ja też jestem gotów przyjąć trzecią dawkę. I sugerowałbym całemu naszemu środowisku, żeby słuchać specjalistów.

Tyle że dziś, patrząc na poziom wyszczepienia społeczeństwa, to czasem wołanie na puszczy. Obecnie w pełni zaszczepionych jest ok. 17,9 mln Polaków, a więc nawet nie połowa.

Jednak w obliczu rosnącej liczby zachorowań, szerzącego się wariantu Delta, niski poziom wyszczepienia bardzo martwi. Tylko jak zachęcić Polaków do szczepień? — Powinniśmy się wzorować na innych państwach, przede wszystkim na Francji — mówi dr Kocbach.

Zwolennikiem rozwiązań francuskich jest też m.in. wicepremier Jarosław Gowin.

Jednak Polacy nie chcą takich obostrzeń jak we Francji, gdzie wprowadzono m.in. obowiązkowe szczepienia dla przedstawicieli niektórych zawodów, m.in. wszystkich pracowników służby zdrowia czy strażaków. Nad Sekwaną obowiązuje też paszport covidowy, nazywany certyfikatem sanitarnym, to dowód na pełne zaszczepienie lub negatywny wynik testu. Francuzi muszą go okazywać w miejscach takich jak kina, teatry czy obiekty sportowe, a nawet wchodząc do pociągu. Wszędzie tam, gdzie gromadzi się więcej niż 50 osób.

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expresu” wynika, że 52 proc. ankietowanych jest przeciwko takim ograniczeniom.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X4X #3072612 11 sie 2021 00:41

  Do Insomnia. Ci wszyscy których wymieniłeś, też. Jeżeli ktoś z własnej nieprzymuszonej woli zaczyna się truć, truje się i uzależnia, to dlaczego wbrew jego wyborom, mamy go leczyć. Przecież to jest Homo Sapiens?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Insomnia #3072518 10 sie 2021 08:21

  Rada medyczna rekomenduje? Pierwszy z brzega prof. Simon brał granty na badania od Pfizera. Dziękuję. Dobranoc.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. j. #3072508 10 sie 2021 07:33

  Trzecia dawka? OK! Pójdę na test zbadać poziom przeciwciał i wtedy stosownie do wyniku zadecyduję czy brać trzecią dawkę czy nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. X4X #3072484 9 sie 2021 21:08

  W społeczeństwie gdzie króluje socjalizm i i wszystko mi się należy ludzie nie będą się szczepić. Tam gdzie za leczenie płaci się z własnej kieszeni, tak. Ci wszyscy antycovidowcy powinni nosić przy sobie oświadczenie, w razie choroby proszę mnie nie leczyć i mamy ich z głowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)