82 91 122

2021-08-09 08:05:16(ost. akt: 2021-12-09 13:40:58)
Igor Hrywna

Igor Hrywna

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Od 9 sierpnia, żeby wejść do baru czy kawiarni czy wsiąść do “pociągu byle jakiego”, trzeba być zaszczepionym, mieć negatywny test na koronawirusa lub być ozdrowieńcem. Inaczej nici z bagietki czy francuskiego wina.
To na razie nie na olsztyńskim Starym Mieście, ale nad Sekwaną. Francja wprowadza bowiem twarde reguły gry dla niezaszczepionych. I nie jest wyjątkiem. Wcześniej zrobiła to Grecja. We Włoszech od nowego roku szkolnego wszyscy nauczyciele i wykładowcy akademiccy będą musieli posiadać przepustkę covidową.

Na Łotwie rząd chce dać prawo przedsiębiorcom do niezatrudniania niezaszczepionych. Za podobnymi rozwiązaniami wypowiedziała się Federacja Przedsiębiorców Polskich.

— FPP postuluje, by wprowadzić przepisy rangi ustawowej przewidujące w przypadku stanu epidemii co najmniej: możliwość uzależnienia dostępu do określonych miejsc lub dopuszczenia do wykonania określonych czynności, w tym skorzystania z usług, od uprzedniego poddania się szczepieniu przeciwko chorobie, które rodzi stan zagrożenia epidemicznego lub wywołała stan epidemii — czytamy w oficjalnym stanowisku Federacji.

Rząd na razie unika jasnych deklaracji w tej sprawie, choć minister Adam Niedzielski alarmował, że w regionach z najmniejszą liczbą szczepień nie wyklucza wprowadzenia obostrzeń. Na tej liście jest też warmińsko-mazurskie.
Swojego rodzaju przełomem jest tutaj weekendowa deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, który jednoznacznie stwierdził, że osoby niezaszczepione mogą spodziewać się obostrzeń, bo “Państwo musi robić wszystko co możliwe, aby chronić swoich obywateli przed zarazą”. Nie mniej ważne wydaje się stwierdzenie prezesa PiS, że odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki. — Osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem. To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia — mówi Jarosław Kaczyński. I jest to bliskie mi myślenie o szczepieniach.

W miniona sobotę około 3,5 tysiąca antyszczepionkowców uczestniczyło w Katowicach w manifestacji "Wielki Śląski Marsz Wolności”. Dla nich nie ma żadnej pandemii a szczepienia to eksperyment medyczny. Ich zdaniem polscy politycy (od prawa do lewa) łamią praw człowieka i chcą w prowadzić w Polsce covidowa segregację.

Tego samego dnia opublikowano komunikat Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca informujący o tym, że 15 sierpnia w ponad 40 wyznaczonych parafiach. wierni będą mogli skorzystać z mobilnych punktów szczepień. Metropolita w swoim piśmie do wiernych odniósł się do przykazania “Nie zabijaj”.

— Nawet jeśli decyzja o szczepieniu ma charakter dobrowolny, to powinna ona uwzględnić prawdę fundamentalną: ludzkie życie i zdrowie są cennymi darami udzielonymi człowiekowi przez Boga i powierzonymi jego roztropnej odpowiedzialności. Nie ulega też wątpliwości, że ten rodzaj wyboru należy zawsze odnosić do piątego przykazania Bożego, które stoi na straży ludzkiego życia, a także do odpowiedzialności za dobro wspólne. W dobie pandemii przybiera ono konkretne formy. Są nimi zarówno zdrowie i życie społeczeństwa, jak również prewencja zdrowotna, której celem jest uwolnienie społeczeństwa od rygorystycznych, nierzadko uciążliwych obostrzeń sanitarnych — pisze metropolita.

Jak informuje Anna Mierzyńska w artykule „Rosyjski ślad. Prokremlowscy działacze wśród uczestników napaści z udziałem antyszczepionkowców" zamieszczonym na portalu OKO.press anyszczepionkowcy zamierzają teraz spotkać się 28 sierpnia na polach Grunwaldu…

A co oznaczają trzy cyfry w tytule? To liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce odnotowanych : 25 lipca, 1 sierpnia i 8 sierpnia.

Igor Hrywna


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zasx #3072426 9 sie 2021 13:09

  Ładne jaja. GO cenzuruje za cytowanie Beniamina Franklina :) Pozwalają na hejt, na wyzywanie i dużo innej podłości pod artykułami o innej treści, ale pod kowidowym za Franklina cenzura. Zatem powtórzę "Ludzie, którzy dla tymczasowego bezpieczeństwa rezygnują z podstawowej wolności, nie zasługują ani na bezpieczeństwo, ani na wolność." Czas chyba się przemianować na "gazeta wybiórcza".

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. ..... #3072417 9 sie 2021 10:38

  Cytat ze strony https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania /sport_i_turystyka/5269256,Paszport-covi dowy-co-daje-jak-wyglada.html "Paszport covidowy zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzasz zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będziesz podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów". Co za bzdury. Jeszcze jedna sprawa, zaszczepienii też są nosicielami i zarażają. Zwróćcie uwagę, że tzw. paszporty covidowe to fikcja. Wjeżdżając do innego kraju i tak trzeba robić test. Jaka jest różnica jeśli zarazi mnie osoba zaszczepiona czy też nizaszczepiona?? Może autor raczyłby wyjaśnić. Poniżej tekst jaką wartość mają szczepionki. https://wydarzenia.interia.pl/raporty/ra port-koronawirus-chiny/aktualnosci/news- belgia-zakazili-sie-wariantem-kappa-koro nawirusa-siedmiu-sen,nId,5408002

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. wujek Staszek #3072416 | 5.184.*.* 9 sie 2021 10:19

  Panie Igorze, dlaczego szefowa CDC (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest zapobieganie chorobom (zwłaszcza zakaźnym) oraz ich monitoring i zwalczanie) oświadczyła publicznie, w wywiadzie dla CNN, że szczepionki w kontekście wariantu Delta NIE ZAPOBIEGAJĄ TRANSMISJI wirusa? https://twitter.com/YossiGestetner/statu s/1423758644143869965 albo https://www.youtube.com/watch?v=y2_YfEUt xqA Na koniec zagadka: co ma 2,9 mln do 4,5 mln? Pierwsza liczba to ilość zakażonych na Covid 19 od 4 marca 2020r., druga to liczba zakażeń na grypę w sezonie 2017/2018. Źródła: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz -zarazen-koronawirusem-sars-cov-2 oraz https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ news%2C33601%2Ceksperci-najwyzsza-od-pon ad-5-lat-smiertelnosc-z-powodu-grypy.htm l

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Marta #3072412 9 sie 2021 09:07

  Z drugiej strony Igorku trochę obiektywizmu, może warto napisać, o masowych protestach we Francji dotyczących wspomnianych paszportach covidowych. Napisałeś to tak ładnie, jakby ludzie z uśmiechem przyjęli do wiadomości te "twarde reguły", może się okazać, że za kilka tygodni te obostrzenia będę tylko martwym zapisem nie respektowanym przez francuskie społeczeństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Marta #3072410 9 sie 2021 09:02

  Po co ta nagonka na niezaszczepionych skoro zaszczepieni są bezpieczni ? Dajcie ludziom jeszcze czas tę jedną zimę przeżyć, żeby się naprawdę okazało ile warte są te szczepionki i te "lekkie" przebiegi choroby, bo może się okazać to jedna wielka wtopa, ten syf w krwioobiegu. Te gorączkowe ruchy żeby zaszczepić wszystkich na już tu i teraz, pozwala myśleć że tu nie chodzi o zdowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz