Gowin zostaje w koalicji. Z warunkami

2021-08-08 17:35:43 (ost. akt: 2021-08-08 17:40:24)
Od lewej: Michał Wypij i Jarosław Gowin

Od lewej: Michał Wypij i Jarosław Gowin

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Zarząd krajowy Porozumienia Jarosława Gowina zdecydował, że partia nie opuści koalicji rządzącej.
Do soboty ważyły się losy Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy. Związane było to ze zdymisjonowaniem przez premiera Mateusza Morawieckiego wiceminister rozwoju Anny Korneckiej. Wiceminister straciła stanowisko po tym, jak w wywiadzie dla TVN 24 skrytykowała rozwiązania podatkowe proponowane w Polskim Ładzie. Według niej teza, że 90 proc. Polaków zyska na podniesieniu podatków dla przedsiębiorców jest nieprawdziwa.

„Nie ma zgody na drastyczne podnoszenie dla nich podatków i danin. Nie żałuję, że zapłaciłam za to dymisją” — napisała Kornecka na wieść o swojej dymisji na Twitterze.

Krytyka sztandarowego programu koalicji rządzącej, który ma zapewnić ma zapewnić PiS wygrana wyborów w 2023 roku, musiała spotkać się z reakcją Jarosława Kaczyńskiego. Dymisja wiceminister to cios w koalicjanta, jednak być może przeważyła pragmatyka polityczna i ugrupowanie Gowina pozostanie w koalicji rządzącej, choć jeszcze przed weekendem wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek pytany przez dziennikarzy, czy jest możliwe, że w sobotę Porozumienie zdecyduje o wyjściu z koalicji, odpowiedział, że wszystkie scenariusze są na stole.

Zjednoczona Prawica jest dużą wartością i moim zdaniem warto byłoby kontynuować ten projekt do końca kadencji, ale nie za wszelka cenę — powiedział po odwołaniu Korneckiej dziennikarzom Jarosław Gowin.

Wicepremier Gowin zapowiedział reakcję na dymisje Korneckiej, bo jest to — jak mówił — złamanie umowy koalicyjnej.

Po sobotnim spotkaniu Porozumienie postawiło warunki koalicjantom: partia zostanie w koalicji, o ile zostaną uwzględnione postulaty poprawek legislacyjnych w kwestiach zmian podatkowych, finansowana samorządów i m.in. głośnej ostatnio tzw. ustawy medialnej.

Przypomnijmy, że to nie po raz pierwszy iskrzy między Kaczyńskim a Gowinem, wystarczy choćby przypomnieć sprawę wyborów prezydenta RP, kiedy Porozumienie ostro sprzeciwiło się wyborom w maju.

am/redKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #3072402 8 sie 2021 19:45

    Dużo szumu a wyszło jak zwykle... "Miękiszon" Znów Jarosław go postawił do pionu!

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz