Motorówka stanęła w płomieniach

2021-08-05 12:11:13(ost. akt: 2021-08-05 13:19:02)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Iława

Motorówka po zatankowaniu wpłynęła na jezioro i stanęła w płomieniach a sternik oraz pasażerowie, aby ratować swoje życie wskoczyli do wody.
Wysokie temperatury i słoneczna pogoda to idealne warunki do spędzania wolnego czasu nad wodą. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.

Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich.
Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, jednak pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo.
Funkcjonariusze przy każdej możliwej okazji przypominają o tym, by korzystając z uroków kąpieli w jeziorach, być bezwzględnie trzeźwym. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza.

Należy też pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpieczne zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.
Nie wszyscy jednak o tym wszystkim pamiętają.

PRAWIE SIĘ UTOPIŁ I ZOSTAŁ ZATRZYMANY
Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi 31–latkowi, który na własne życzenie znalazł się w sytuacji, która poważnie zagroziła jego życiu. Mężczyzna spadł ze skarpy do jeziora. Jak się okazało, posiadał przy sobie narkotyki i był pod ich wpływem. Po tym jak został uratowany z opresji i jego życiu już nic nie zagrażało, trafił do policyjnej celi.
Oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie o topiącym się mężczyźnie w Jezioraku. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze. Okazało się, że mężczyzna został już wyciągnięty z wody przez świadków i po udzieleniu pierwszej pomocy odzyskał świadomość. Policjanci ustalili, że 31-latek wspólnie z rodziną i znajomymi szedł nad jezioro. W pewnym momencie spadł ze skarpy bezpośrednio do wody. Dzięki szybkiej reakcji świadków mężczyzna został wyciągnięty z jeziora. Jak się okazało posiadał przy sobie prawie kilka gramów suszu roślinnego, który po zbadaniu narkotestem okazał się marihuaną. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego przyznał się, że za nim poszedł nad wodę palił marihuanę. Policjanci zatrzymali 31–latka i osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna usłyszał zarzut, do którego się przyznał.

ZATANKOWALI MOTORÓWKĘ, A TA
PO CHWILI STANĘŁA W PŁOMIENIACH

Policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru, do którego doszło na jeziorze Jeziorak. Motorówka po zatankowaniu wpłynęła na jezioro i stanęła w płomieniach a sternik oraz pasażerowie, aby ratować swoje życie wskoczyli do wody. Teraz powołany biegły z zakresu pożarnictwa wypowie się, co było bezpośrednią przyczyną pożaru.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o palącej się łódce. Funkcjonariusze będący na wodzie natychmiast popłynęli we wskazanym kierunku. Kiedy dopłynęli na miejsce z wody przez WOPR podejmowani byli już sternik oraz pasażerowie motorówki. Policjanci wspólnie ze strażakami przystąpili do akcji gaśniczej. Cała trójka z ciężkimi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitali w tym 19 – latek helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Policjanci przesłuchali świadków oraz wykonali oględziny motorówki jak i zabezpieczyli dokumentację fotograficzną. Wstępnie ustalili, że sternik oraz dwaj pasażerowie po zatankowaniu łodzi w porcie wypłyneli na jezioro Jeziorak po kilkunastu minutach motorówka stanęła w płomieniach a załoga łódki, aby ratować swoje życie wskoczyła do wody. Teraz powołany biegły z zakresu pożarnictwa wypowie się, co było bezpośrednią przyczyną pożaru.


PODSTAWOWE PRAWA I OBOWIĄZKI

Podczas wypoczynku należy pamiętać o tym, że oprócz przysługujących nam praw, ciążą na nas także pewne obowiązki.
 
• Skuter, czy inny sprzęt do rekreacji o mocy silnika do 10 kW - na te jednostki pływające nie są wymagane uprawnienia do pływania, czy dokumenty rejestracyjne. Niezbędna jest podstawowa wiedza zawarta w Ustawie o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2000r oraz wiedza w zakresie przepisów żeglugowych obowiązujących na jeziorach objętych Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych, zwłaszcza znajomość znaków i sygnałów żeglugowych, zasad pierwszeństwa drogi, ponadto wskazana jest znajomość Zarządzenia Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku.

• Moc silnika powyżej 10 kW oraz łodzie żaglowe o długości kadłuba powyżej 7,5m - wymaga się posiadania dokumentu kwalifikacyjnego wydanego przez właściwy polski związek sportowy:
- na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty:
1. żeglarza jachtowego;
2. sternika motorowodnego;
Są to podstawowe patenty wymagane w czasie kontroli jednostek pływających o podanych parametrach.

• 12-metrowy statek lub silnik o mocy większej niż 15 kW
podlega wpisowi do rejestru statków. W tych przypadkach w czasie dokonywanej kontroli jednostek pływających przez Policję, czy Inspektora Nadzoru nad Żeglugą wymagany będzie dokument rejestracyjny.

• W przypadku kierowania statkiem o napędzie mechanicznym używanym do uprawiania sportu lub rekreacji o mocy silnika powyżej 75kW oprócz uprawnień, dokumentu rejestracyjnego wymagany jest również dokument bezpieczeństwa statku w postaci uproszczonego świadectwa zdolności żeglugowej.

• Wypoczywasz na wodzie, pływasz łodzią, po prostu bądź trzeźwy. Szlak wodny, to tak jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i masz od 0 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa.
Pływanie kajakiem, rowerem wodnym, czy żaglówką bez silnika w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, a jego sprawcę mundurowi mogą ukarać mandatem w wysokości nawet do 500 złotych, przymusowo wysadzą na brzeg, a sprzęt pływający zostanie usunięty z wody i odholowany do przystani na koszt właściciela.

• Na terenie województwa warmińsko–mazurskiego obowiązuje Rozporządzenie
Nr 2 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 12 kwietnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia zakazu pływania statkiem o napędzie mechanicznym w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych.
Zakaz obowiązuje od 1 maja do 30 września każdego roku. Jego złamanie to koszt od 20 do 500 złotych.

Oprac. wiw