Bileciki do kontroli! Ale gdzie je kupić?

2021-08-05 11:29:05(ost. akt: 2021-08-09 13:54:42)

Autor zdjęcia: Jacek Młynkiewicz

Autobusem komunikacji miejskiej można podróżować z biletem, ale może się zdarzyć, że... trudno go kupić. Taka sytuacja przydarzyła się pani Aldonie, która dostała mandat, chociaż uważa, że jej się nie należał.
Co się jej przydarzyło? Oto jak opisuje sytuację, która stała się jej udziałem:

— W dniu 9 lipca 2021 roku o godzinie 14.13 wysiadłam z pociągu Intercity na dworcu PKP w Ostródzie. Chciałam skorzystać z przejazdu komunikacją miejską, aby przedostać się do centrum miasta. Przy ulicy 11 Listopada pod numerem 14 znajduje się sklep spożywczo-monopolowy, do którego zaszłam aby kupić na przejazd komunikacją miejską. Niestety okazało się, że sklep nie prowadzi sprzedaży biletów. W pobliżu dworca PKP od strony ulicy 11 Listopada nie ma żadnego kiosku, w którym można zakupić bilet, nie ma również tzw. biletomatów. Byłam przekonana, że bilet będę mogla kupić u kierowcy autobusu ZKM. Wsiadłam do autobusu nr 7 przy ul. 11 Listopada około godz. 14.30. Chciałam zakupić bilet w autobusie. Niestety, okazało się to niemożliwe. Kierowcę od reszty pasażerów oddzielają taśĶy zabezpieczające i informacja, że kierowca nie prowadzi sprzedaży biletów. W autobusie również nie było automatu, w którym można kupić bilet. Postanowiłam zatem, że skoro nie posiadam uprawnień do przejazdu, wysiądę na najbliższym przystanku. Wtedy okazało się, że w autobusie znajdował się kontrolujący, który wystawił mi mandat w wysokości 120 złotych. Nie pomogły żadne wyjaśnienia, że nie miałam możliwości zakupu biletu, że od wielu lat nie jestem mieszkanką Ostródy, że wsiadając do autobusu, nie miałam wiedzy na temat braku biletomatów czy braku możliwości zakupu biletu u kierowcy, że wysiadłam na najbliższym przystanku, bo jestem osobą uczciwą i nie chcę korzystać z przejazdu, nie zapłaciwszy za niego. Zostałam potraktowana jak bandyta, oszustka, w mieście, które jest moim rodzinnym. Jestem głęboko tym faktem zbulwersowana. Uważam, że zanim zaczniemy ludzi karać za coś, najpierw powinniśmy im dać szansę bycia osobami uczciwymi.

Pani Aldona odwołała się w sprawie jej zdaniem niesłusznie wystawionego mandatu do firmy Rewizor w Gdyni, która prowadzi kontrole w autobusach komunikacji miejskiej w Ostródzie i czeka na decyzję.

O tę sprawę zapytaliśmy Żeglugę Ostródzko-Elbląską, w ramach tej spółki funkcjonuje miejska komunikacja. W odpowiedzi prezesa Jakuba Urbanowicza czytamy:

"Żegluga Ostródzko-Elbląska Spółka z o.o. w Ostródzie prowadzi sprzedaż biletów komunikacji miejskiej w Biurze Obsługi Klienta przy ulicy Adama Mickiewicza 9A w Ostródzie. Godziny otwarcia (codziennie w miesiącach maj-wrzesień) 9-18. Dodatkowo w załączeniu przesyłam listę firm, z którymi zawarliśmy umowę na sprzedaż biletów. Poza tym spółka EuroCash Serwis rozprowadza bilety we własnej sieci sprzedaży.
Żegluga Ostródzko-Elbląska Spółka z o.o. w Ostródzie poinformowała mieszkańców, że w trosce o bezpieczeństwo pasażerów wprowadza szczególne środki ostrożności w środkach komunikacji zbiorowej. W związku z wirusem COVID-19 w autobusach wydzielona została specjalna strefa w rejonie kabiny kierowcy. Skutkowało to ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z kierowcą, brakiem możliwości wsiadania i wysiadania pasażerów pierwszymi drzwiami pojazdu, a także brakiem możliwości zakupu biletów w autobusie".

Na przesłanej do redakcji liście punktów, gdzie można kupić bilety, jest ich 20. Są to głównie sklepy a także punkty Poczty Polskiej rozrzucone na mapie miasta. W dni wolne od pracy zazwyczaj nieczynne, co zakupu biletów wysiadającym na dworcu PKP nie ułatwia. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup biletomatów.

— Gmina Miejska Ostróda w ramach projektu "Zrównoważony transport miejski w Ostródzie - etap II" realizuje projekt związany z dostawą biletomatów — informuje Jakub Urbanowicz. — Dzięki temu niebawem w Ostródzie pojawią się biletomaty stacjonarne - 7 sztuk, biletomaty autobusowe- 12 sztuk, system bezgotówkowego rozliczania przejazdów komunikacją miejską, system obsługujący elektroniczną kartę mieszkańca. Cały system opiera się na odejściu od obsługi biletu papierowego i przeniesieniu weryfikacji uprawnienia do przejazdu autobusem poprzez system elektroniczny. bcl

Źródło: Gazeta Olsztyńska