Węgorzewo: 44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru

2021-08-05 09:49:37(ost. akt: 2021-08-05 09:53:06)
Międzynarodowy Jarmark Folkloru

Międzynarodowy Jarmark Folkloru

Autor zdjęcia: organizator

Jarmark w Parku Etnograficznym nad Węgorapą przy ulicy Portowej 1 organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, to największa impreza folklorystyczna w północno-wschodniej Polsce. W tym roku odbędzie się między 7 a 8 sierpnia.
Podczas 44. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru odbędzie się Przegląd punktowany zespołów i solistów z woj. warmińsko-mazurskiego, koncert zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i z zagranicy oraz pokazy rzemiosł tradycyjnych, warsztaty rękodzielnicze oraz zajęcia plastyczne na stoiskach edukacyjnych. Uczestnicy z: Polski, Litwy, Czech.

W sobotę od godziny 10 do 19 kiermasz tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło i sztuka ludowa z rąk twórców z Polski, Litwy oraz Czech - około 110 wystawców.
O godzinie 10.30 uroczyste otwarcie, a około godziny 10.40 wspólna fotografia uczestników i zaproszonych gości przed sceną.
Około godziny 11.00 rozpocznie się koncert ubiegłorocznych laureatów Przeglądu.

Nieodłączną częścią Jarmarku jest Przegląd Zespołów, Kapel i Solistów wyłaniający reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, występy rozpoczną się około godziny 11.20

Na liście znalazła się rekordowa iczba wykonawców – 50, wśród nich muzykanci grający na skrzypkach.

W przerwie Przeglądu około godz. 14.30 wystąpi Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” z Łukowa (województwo lubelskie) zaprezentują folklor przedwojennej Warszawy, Podlasia, Lubelszczyzny oraz Kujaw.
Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, staną w szranki w „Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku”; ocenieni zostaną przez specjalistów z dziedziny sztuki i rzemiosła ludowego, przyznane zostaną nagrody finansowe, które ufundował marszałek województwa warmińsko-aazurskiego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sobotę 7 sierpnia, około godziny 18.
W „alejce kulinarnej” do degustacji i zakupu będą czekać sery kozie, krowie, owcze, wędliny, przyprawy, chleby, pierniki, miody, wina, nalewki, piwa, kwasy chlebowe… - w sumie około 20 stoisk z tradycyjnymi przysmakami w tym pokaz wypieku blinów wileńskich.

Na zakończenie sobotniego Jarmarku po Przeglądzie zobaczymy widowisko obrzędowe w wykonaniu Zespołu Ludowego „Sonina” z Soniny (województwo podkarpackie) z widowiskiem pt. „Wesele Sonińskie”, zaprezentują obrzęd błogosławieństwa ślubnego, ślaband weselny i poprawiny.

red