Wstrzymana wycinka trzcinowiska w Bogaczewie

2021-08-04 08:59:57(ost. akt: 2021-08-04 09:18:40)
Bogaczewo, gmina Giżycko, nadbrzeże Niegocina

Bogaczewo, gmina Giżycko, nadbrzeże Niegocina

Autor zdjęcia: arch.prywatne

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wstrzymał prace polegające na wycince trzciny nad Jeziorem Bocznym w miejscowości Bogaczewo.
– Po otrzymaniu informacji, że bez zawartej umowy użytkowania gruntu prace zostały rozpoczęte, inwestor został wezwany do niezwłocznego ich wstrzymania – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. – Przedmiotowa umowa jest zgodą na wejście na grunt Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 261 ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz.U.2021.624.t.j.) Użytkownik, który posiada urządzenia wodne na wodach Skarbu Państwa lub korzysta z nieruchomości Skarbu Państwa, powinien posiadać umowę użytkowania gruntu.

Jak potwierdza Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, inwestor posiada decyzje pozwolenie wodno-prawne na szczególne korzystanie z wód tj. wycinkę roślinności z wód i brzegów jeziora oraz pozwolenie wodno-prawne na roboty w wodach wydaną przez Regiony Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Ze względu na położenie nieruchomości na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, inwestor musi dokonać zgłoszenia prac do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zgłoszenie zostało przyjęte przez RDOŚ w trybie milczącej zgody.

– Każde działania przy brzegach rzek i jezior np. usuwanie trzcin, nasypywanie piasku w celu stworzenia dzikich plaż lub budowa pomostów musi być każdorazowo uzgadniane z Wodami Polskimi – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. – Zgodnie z art. 476 ustawy Prawo Wodne Kto bez wymaganej zgody wodno-prawnej albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodno-prawnym korzysta z wód lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodno-prawnego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Renata Szczepanik
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Leszek Jaworowski #3072079 4 sie 2021 12:14

    Czegoś tu nie rozumiem, albo inaczej rozumie tylko nie chciałbym tu tego napisać. Najpierw Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wydaje pozwolenie a następnie jak się zrobiło głośno o sprawie to ten sam Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wstrzymuje pracę. Za chwilę inwestor wystąpi o odszkodowanie za wstrzymanie prac na które otrzymał pozwolenie, na które to odszkodowanie zrzucimy się my wszyscy razem, a pracę i tak będą kontynuowane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)