CZYTAM, BO LUBIĘ: Lisa Genova - "Zrozumieć pamięć"
2021-08-08 09:00:00(ost. akt: 2021-08-07 09:31:54)
Lisa Genova kojarzy się głównie jako autorka znakomitych i poruszających powieści. W każdej z nich przedstawiała bohaterów radzących sobie ze schorzeniami mózgu i wskazywała wiążące się z tym problemy.
Tym razem jednak pokazała się z nieco innej strony, a swoją wiedzę i doświadczenie przełożyła na literaturę naukową. Jej najnowsza publikacja dotyczy naszej pamięci. „Zrozumieć pamięć” to fascynująca analiza tego, jak zapamiętujemy, dlaczego zapominamy.
Niejeden z nas poczuł falę paniki, nie mogąc przypomnieć sobie nazwiska aktora z filmu, który widziało się w zeszłym tygodniu. Często zdarza się wejść do pokoju i zapomnieć dlaczego tam się poszło. I martwimy się, że te zaniki pamięci mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera. W rzeczywistości dla zdecydowanej większości z nas te przykłady zapominania są całkowicie normalne. Dlaczego? Ponieważ chociaż pamięć jest niesamowita, daleko jej do doskonałości.
To, że pamięć czasami zawodzi, nie oznacza, że jest zepsuta lub chora. Zapominanie jest w rzeczywistości częścią bycia człowiekiem. Czy utracone wspomnienia są tylko chwilowo niedostępne czy też wymazane na zawsze? Jaka jest różnica między zwykłym zapominaniem, a zapominaniem z powodu choroby? Jak głęboki wpływ na pamięć mają emocje, sen i stres?
Pamięć to jedna z najcenniejszych właściwości percepcyjnych ludzkiego mózgu, którą najbardziej doceniamy w momencie, kiedy zaczynamy ją tracić. Lisa Genova to uznana neurobiolog, absolwentka Harvardu, której zasługi w popularyzowaniu wiedzy na temat schorzeń neurologicznych są nieocenione.
W książce autorka nie skupia się tylko na suchych faktach, ale roztacza interesującą, nieco zagadkową opowieść, która wciąga i daje do myślenia. Poza solidną dawką naukowych doniesień Genova doradza również, co możemy zrobić, aby swoją pamięć usprawnić i wielokrotnie podkreśla, że najprostszym i najskuteczniejszym lekarstwem dla skutecznego zapamiętywania jest sen, o którego odpowiednią dawkę powinniśmy szczególnie zadbać w okresach intensywnej nauki. Sporo miejsca poświęcone zostało uwarunkowaniom choroby Alzheimera, która kolejny raz została nieco odczarowana. Genova jako autorka i naukowiec jest autentyczna, poza wiedzą fachową dysponuje również osobistym doświadczeniem - jej babcia zmagała się z chorobą Alzheimera. A bestsellerowy „Motyl”, opisujący życie cierpiącej na alzheimera profesor Harvardu Alice Howland doczekał się ekranizacji, w której za główną rolę Julianne Moore otrzymała Oscara.
Książka mądra i wartościowa, a także przystępnie napisana i poparta zawodowym doświadczeniem autorki. Nie da się odczuć, że napisał ją doktor nauk neurologicznych, czyta się tę książkę jak najlepszą beletrystykę. Przede wszystkim jest to merytorycznie dopracowana i pomocna pozycja, którą każdemu można polecić.
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.
Maria Mikołajczyk
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.
Maria Mikołajczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez