Czujność czytelniczki z Olsztyna uchroniła ją przed oszustami i utratą pieniędzy

2021-08-03 17:34:18(ost. akt: 2021-08-03 14:57:02)

Autor zdjęcia: .

Przeglądając strony policyjne, uwagę zwraca to, że prawie co drugi komunikat dotyczy oszustwa lub próby oszustwa. Ofiarą oszusta może zostać każdy, niezależnie od wieku i płci. Niewiele brakowało, żeby i nasza czytelniczka została oszukana w internecie. Tylko podwyższona czujność uchroniła ją przed utratą pieniędzy.
Nasza czytelniczka sprzedawała fotelik samochodowy na jednym z portali ogłoszeniowych. Zgłosiło się do niej czterech klientów, którym zależało na wysyłce towaru, nikt nie mógł odebrać przedmiotu aukcji osobiście.

Dziś (rozmawialiśmy w poniedziałek 2 sierpnia) prawie padłam ofiarą oszustów internetowych, mimo że dość dobrze czuję się w sieci. Wystawiłam dwa przedmioty na sprzedaż w serwisie OLX. Odezwało się do mnie CZTERECH! chętnych (widać, że jest duża konkurencja wśród oszustów), którzy nie mogli osobiście odebrać przedmiotu, natomiast mogą zorganizować przesyłkę Inpost i bezpieczną płatność również przez InPost. Praktycznie bezdotykowo i bezpiecznie — relacjonuje czytelniczka.Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Link, który otrzymała kobieta, przekierowywał ją do strony banku, która była niemal idealnie odwzorowana. Gdyby podała swoje dane do karty, jej konto byłoby wyczyszczone.

Wszystko wygląda pięknie, jak widać na screenach. Trzeba tylko kliknąć na stronie in-post-safe w "odbierz środki" i następuje przekierowanie jak w Payu do strony z różnymi bankami. Potem tylko kliknięcie w swój bank, wprowadzenie loginu i hasła i można się pożegnać ze wszystkimi środkami zgromadzonymi na koncie. Strony internetowe są doskonale zrobione, a kłódeczki zabezpieczeń dopięte do każdej strony. Mnie uchronił program antywirusowy, który przed zatwierdzeniem hasła poinformował, że ta strona internetowa wyłudza dane — podkreśla nasza rozmówczyni.


Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Próbowaliśmy wejść w link, którzy wysłała nam czytelniczka, u nas również zareagowały systemy bezpieczeństwa.


— Z tego co wiem większość nie ma tego szczęścia — dodaje czytelniczka. — Zarówno na policji, jak i w banku otrzymałam informacje, że mają przynajmniej kilka takich spraw dziennie. Kilka w Olsztynie? To ile jest w całej Polsce?

Policja ostrzega


Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych, m.in. numeru PESEL, karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny, jednak mogą się różnić jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz pieniędzy.

Karol GroszKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3072134 4 sie 2021 23:52

    Głupota ludzka nie zna granic. Domena z linka to .club, bajeczka o ojcu pracującym w InPost, wysyłka organizowana przez kupującego. A pani dobrze się czuje w sieci. Makabra...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. GoscRU #3072050 3 sie 2021 19:36

    Tytuł trochę nie adekwatny, jaka czujność to antywirus gdyby nie to by Pani przeszła cały proces do końca :) Miałem podobną sytuację, mało tego zakolegowałem się z takim oszustem i jedyne co mogę stwierdzić w pełni odpowiedzialne za takie coś są nasze banki i rząd który nic z tym nie robi. Otóż oszukują Polskę, Ukrainę, Mołdawię i Australię spytałem dlaczego nie oszukują bogatszych krajów zachodnich jak UK,DE itp. odpowiedź jest bardzo prosta bo ich proces autoryzacyjny jest zbyt ciężki do wymuszenia pieniędzy mało tego system bankowy rozpoznaje, że osoba trzecia się podłączyła do transakcji. Wiec co wolą kosić takie kraje, gdzie się nie chce tego wprowadzić.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz