44. Jarmark Folkloru startuje 7 sierpnia

2021-08-06 14:15:00 (ost. akt: 2021-08-06 14:17:34)

Autor zdjęcia: Arch. MKL w Węgorzewie

44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, już w najbliższy weekend 7-8 sierpnia. W związku z pandemią wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
W programie wiele atrakcji dla mieszkańców i gości. W sobotę od godziny 10 do 19 organizatorzy proponują udział w kiermaszu tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła i sztuki ludowej twórców z Polski, Litwy oraz Czech - swoje produkty oferować będzie około 110 wystawców.

O godzinie 10.30 nastąpi uroczyste otwarcie 44. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru, a około godziny 10.40 można będzie ustawić się do wspólnej fotografii uczestników i zaproszonych gości przed sceną.

Nieodłączną częścią Jarmarku jest Przegląd Zespołów, Kapel i Solistów, wyłaniający reprezentantów województwa warmińsko-mazurskiego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Występy rozpoczną się około godziny 11.20 (ok. godziny 11 rozpocznie się koncert ubiegłorocznych laureatów Przeglądu).

— Na liście mamy rekordową liczbę wykonawców – 50, wśród nich muzykanci grający na skrzypkach — informują organizatorzy.

W przerwie Przeglądu około godz. 14.30 wystąpi Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” z Łukowa (województwo lubelskie), który zaprezentuje folklor przedwojennej Warszawy, Podlasia, Lubelszczyzny oraz Kujaw.
Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych staną w szranki w „Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku”; ocenieni zostaną przez specjalistów z dziedziny sztuki i rzemiosła ludowego, przyznane zostaną nagrody finansowe, które ufundował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w sobotę, 7 sierpnia, około godziny 18.
Rękodzielnicy prowadzić będą pokazy swoich umiejętności - kucia podków, rzeźby w drewnie, wyrobu kwiatów z bibuły, tkania na krosnach, obróbki lnu i konopi, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa z wikliny, pisania pisanek.
Dodatkowo zaplanowana jest prezentacja smażenia blinów litewskich w glinianych patelniach oraz wypieku placków mącznych w zrekonstruowanej technologii z przełomu XIX-XX wieku. Twórcy zapraszają na swoje stoiska, gdzie będzie można spróbować swoich sił w tkactwie i garncarstwie, wykonać kwiaty z bibuły.

W „alejce kulinarnej” do degustacji i zakupu będą sery kozie, krowie, owcze, wędliny, przyprawy, chleby, pierniki, miody, wina, nalewki, piwa, kwasy chlebowe… — w sumie około 20 stoisk z tradycyjnymi przysmakami w tym pokaz wypieku blinów wileńskich.


Na zakończenie sobotniego Jarmarku zobaczymy widowisko obrzędowe w wykonaniu Zespołu Ludowego „Sonina” z Soniny (województwo podkarpackie) z widowiskiem pt. „Wesele Sonińskie”, zaprezentują obrzęd błogosławieństwa ślubnego, ślaband weselny i poprawiny.

— Mamy nadzieję, iż pomimo reżimu sanitarnego na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą atmosfera będzie - tradycyjnie już - serdeczna i gorąca! — podkreślają organizatorzy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Uroczyste zakończenie Jarmarku - w niedzielę, 8 sierpnia o godz. 17.
Mat. MKL w Węgorzewie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mentor #3072667 11 sie 2021 12:03

    Każdego roku bywam na tej imprezie. W tym roku Jarmark odbył się na terenie Parku.... Organizator tłumaczył , że wybór miejsca podyktowany był pandemią... A ja się pytam: i cóż takiego mogło się stać, wydarzyć gdyby jarmark odbył się na placu / jak w poprzednich latach/ ? Byłem i twierdzę, że był to bardzo zły pomysł. Zaskoczenie już na wejściu. 5 zł. od osoby wejściówka. Na bramce ochrona i panie pobierające pieniądze . Chyba ze cztery ich było , nie wiem po co. Chciałem wyjść do auta po kurtkę i usłyszałem, że ponowne wejście na teren kosztuje mnie ponowne 5zł. Absurd ! Stoiska ustawione chaotycznie. Teren trawiasto-błotny. Ludzi dużo mniej, stoisk również mało. Ogólnie porażka imprezy.Jeszcze ze dwa, trzy takie nieprzemyślane działania i jarmark chyba przejdzie do historii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz