Będzie nowe molo na plaży miejskiej w Olsztynie

2021-07-29 15:15:15 (ost. akt: 2021-07-29 15:05:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Urząd miasta dostał informację o przyznaniu dofinansowania na nowy projekt, którego celem jest modernizacja niektórych obiektów oraz wprowadzenie pomysłów mających na celu polepszenie okolicznych ekosystemów.
Rzecznik miasta Marta Bartoszewicz poinformowała, że umowa o dofinansowanie zostanie podpisana w ciągu kilku dni, a przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie jesienią. Nie wiadomo kiedy rozpoczną się prace, ale planowo inwestycja powinna być ukończona do połowy 2023 roku.

Głównym celem projektu jest „odciążenie” pobliskiego ekosystemu, zachowanie ciągłości oraz ochrona narażonych na zniszczenie ważnych fragmentów korytarza ekologicznego Las Miejski-Jezioro Ukiel, tereny Rezerwatu Mszar, Rezerwatu Redykajny oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny.

— Liczba osób odwiedzających nasze jeziora, a w szczególności Ukiel jest imponująca, ale dla przyrody jest to niestety duże obciążenie — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz — Żeby je zmniejszyć złożyliśmy wniosek o dofinansowanie szeregu prac. Nasza propozycja uzyskała pozytywną ocenę.

Dzięki dofinansowaniu 25-letnie molo zostanie odnowione i powstanie punkt widokowo-obserwacyjny, brzegi Słonecznej polany zostaną umocnione, więc grunty nie będą spływały do jeziora. Dzięki zmianom w infrastrukturze mieszkańcy będą mogli spędzać czas w zagospodarowanych miejscach, takich jak np. molo, a nie na terenach zielonych, które nie zostały do tego wyznaczone.

Miasto planuje również nowe atrakcje – ogólnodostępne lunety i lornetki, stworzenie mobilnej aplikacji oraz mobilnej ścieżki.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

— Zakup lunet i lornetek, dzięki którym możemy uwrażliwiać mieszkańców i turystów na piękno otaczającej nas przyrody poprzez obserwację cennych przyrodniczo gatunków wokół jezior Ukiel i Zgniłek — mówi Marta Bartoszewicz.

Stworzenie mobilnej aplikacji i wirtualnej ścieżki wiodącej przez Las Miejski do jeziora Ukiel zachęci młodych ludzi do obserwacji bogatej flory i fauny okolicy Plaży Miejskiej.

— Ciekawostką jest też stworzenie mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski - jezioro Ukiel — dodaje dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Prezowicz.

Nie da się ukryć, że od otwarcia CRS Ukiel w 2014 roku, ilość osób pojawiających się w rejonie plaży miejskiej jest bardzo duża. Nowoczesną infrastrukturę odwiedza około milion osób rocznie. Taka ilość odwiedzających może negatywnie wpływać na pobliski ekosystem, więc wszelkie działania mające na celu zapobieganie pogorszeniu stanu flory i fauny są jak najbardziej na miejscu. Większe miasta często wprowadzają ograniczenia miejsc na różnych obiektach za pomocą biletów wstępu. Rzecznik Marta Bartoszewicz zapewnia, że takie działania nie będą miały miejsca w przypadku Plaży Miejscem. Wartość całego projektu to ponad 3 mln złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie około 2,57 mln zł.

Źródło: UM w Olsztynie/ własne


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DużyKazio #3071802 29 lip 2021 18:36

    Mam pytanie do prezydenta, kiedy Dywity i Bartąg stały się dzielnicami Olsztyna, że miasto funduje im linie autobusowe, buduje ulice i jakieś ronda? Czy dobrze rozumiem, że od pewnego czasu podatki płacone przez mieszkańców Osiedla Sterowców albo Tęczowego Lasu trafiają do olsztyńskiej kasy skoro tyle miasto dla nich robi?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. MałyKazio #3071790 29 lip 2021 17:35

    Mam pytanie do prezydenta , czy Zatorze jest jeszcze w granicach Olsztyna czy może zostało z Olsztyna wyeksmitowane ? Cała miejska kasa idzie na inwestycje w kierunku południowo zachodnim, a w kierunku północno wschodnim nic się nie dzieje. Moze mieszkancy tej części miasta nie płacą podatków, czy jaka cholera? To może lepiej byłoby dla Zatorza odłączyć się od Olsztyna i przyłączyć do Dywit, bo za tego prezydenta na żadne inwestycje nie można tu liczyć

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz