Atrakcja na środę: włóczęga po cmentarzu

2021-07-28 20:21:37(ost. akt: 2021-09-10 16:16:43)

Autor zdjęcia: Ferdynand Sosnowski

Może to dziwne, ale istnieje coś takiego, jak turystyka cmentarna. Fachowo nazywamy to turystyką tanatologiczną. Zatem zapraszam na cmentarze.
Włóczę się po naszych cmentarzach od lat. Nigdy jednak nie trafiłem do Targowa, wsi położonej 18 kilometrów od Szczytna. I zacząłem bardzo tego żałować, kiedy zobaczyłem zdjęcie Ferdynanda Sosnowskiego, które teraz widzicie też i państwo.

Myślę, że dla tego krzyża warto zajechać do Targowa. Dla mnie zawiera się w nim cała symbolika ginących w warmińsko-mazurskim cmentarzy. Ten krzyż stoi do tej pory zapewne tylko dzięki tej niezwykłej symbiozie z drzewami.

Podobnie jest z ogrodzeniem groby na cmentarzu w podostródzkim Idzbarku. W obu przypadkach drzewa symbolicznie wzięły w opiekę ten krzyż i ogrodzenie.


Niesamowite wrażenie wywarł na mnie krzyż na cmentarzu w podokętrzyńskiej Nowej Różance. Tworzą go ścięte drzewo i resztka metalowego ogrodzenia nieistniejącego już grobu.

Na niektóre z tych cmentarzy w ramach cyklu Lato 2021 jeszcze państwa zabiorę. I nie tylko na ewangelickie, ale też żydowskie, mennonickie czy staroobrzędowe.

Igor Hrywna

Zobacz więcej: kliknij tutaj