Olga Semeniuk w Olsztynie: Naszym zadaniem jest pobudzenie inwestycji

2021-07-26 17:45:50(ost. akt: 2021-07-26 17:05:57)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i wojewoda Artur Chojecki zorganizowali spotkanie dla przedsiębiorców odnośnie Polskiego Ładu. Dla kogo są te pieniądze?
Minister Olga Semeniuk przyjechała do Olsztyna, aby wraz z wojewodą Arturem Chojeckim promować rządowy program Polski Ład i wysłuchać opinii osób, do których jest on skierowany. Tym sposobem ministerstwo pozyskuje wiedzę dotyczącą potrzeb poszczególnych obszarów gospodarki oraz jak dysponować pieniędzmi. Wojewoda Artur Chojecki w swoim przemówieniu odniósł się bezpośrednio do Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych, co do którego zastrzeżenia miał m.in. prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz.

— Jest to kolejna wizyta pani minister w naszym województwie, podczas której rozmawiamy na ważne tematy. Dzisiaj organizujemy spotkanie dla przedsiębiorców, które będzie dotyczyło Polskiego Ładu — zaczął wojewoda — Chciałbym zawrócić szczególną uwagę na Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który jest poświęcony samorządom lokalnym. W naszym województwie te inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Samorządy biorące udział w tym programie mogą uzyskać nawet do 95% dofinansowania na ważne inwestycje z punktu widzenia społeczności lokalnych. Realizatorem tych inwestycji będą lokalni przedsiębiorcy, którzy namacalnie odczują działanie Polskiego Ładu, do tego realizując inwestycje ważne dla naszego województwa. Jestem przekonany, że ten program przyniesie korzyści zarówno samorządom, przedsiębiorcom, jak i mieszkańcom — zauważył Artur Chojecki.

Minister Olga Semeniuk odniosła się do konkretnych kwot oraz wyjaśniła proces działania Polskiego Ładu. Program to 20 mld złotych podzielonych między samorządy, które będą zarządzały środkami i realizowały ważne dla mieszkańców inwestycje.

Fot. Karol Grosz

— Celem spotkania z przedsiębiorcami na Warmii i Mazurach jest przede wszystkim współpraca przy okazji projektów, o których rozmawiamy w przestrzeni publicznej, które często są niesprawiedliwie atakowane. Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to 20 mld złotych, które mają być kierowane do samorządów, będącymi operatorami tych środków, które finalnie trafią do małych i średnich przedsiębiorców. Naszym zadaniem jest pobudzenie inwestycji, a nie ma do tego lepszego partnera niż samorządy terytorialne. Bardzo często przedstawiciele różnych opcji politycznych pytają: skąd ten deszcz pieniędzy? — mówiła minister Olga Semeniuk. — Podjęliśmy decyzję o emisji obligacji za pośrednictwem Narodowego Banku Gospodarstwa Krajowego, ale bardzo często małe i średnie firmy dbają o to, żeby te środki zostały w kieszeniach Polaków. Rozłożymy ten ważny dla nas program na wiele lat. Przewidujemy inwestycje dwu, trzyletnie, ale także takie, których realizacja będzie wymagała dłuższego czasu. Słyszymy w przestrzeni publicznej, że przez Polski Ład wzrosną składki zdrowotne i podatki. To oczywiście nieprawda, dla ponad 90 proc. Polaków Polski Ład będzie pozytywny albo neutralny. Chcemy otoczyć specjalną opieką mikroprzedsiębiorców, których przychody miesięczne nie przekraczają 6 tys. złotych. To jest ponad pół miliona przedsiębiorstw, których chcemy odciążyć za pomocą ulg podatkowych. Mówimy także o rozszerzeniu klasy średniej. Na tym programie najbardziej skorzystają osoby zarabiające 3-4 tys. miesięcznie. Dochody tych osób wzrosną nawet o 150 zł miesięcznie, średnie wynagrodzenie wzrośnie o około 70 zł miesięcznie. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, zarabiające do 12,5 tys. brutto nie będą płacić dodatkowych podatków. Grupie przedsiębiorców zarabiających więcej, będą stawiane dodatkowe zadania, których celem jest skonsolidowanie środków finansowych na konkretną realizację, chociażby 7 proc. PKB na zdrowie do 2023 roku — podsumowała podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Fot. Karol Grosz

Minister Olga Semeniuk odniosła się również do podziału środków pomiędzy samorządy, który budzi największe kontrowersje — Naszym celem jest zrównoważony rozwój Polski, co nie znaczy, że duże ośrodki miejskie nie dostaną tych pieniędzy. Wręcz przeciwnie, fundusze z Polskiego Ładu są dla wszystkich — wyjaśniła Minister Semeniuk.


Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja. #3071625 27 lip 2021 05:22

  Za rządów Tuska chleb kosztował 1,90.- , wczoraj za ten sam chleb zapłaciłem 3,40,-. Za taki "Polski Ład" to ja dziękuję!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary dziad #3071617 26 lip 2021 21:53

   Premier Morawiecki obiecywał nam drogi. No i mamy drogi prąd, drogi chleb, drogi olej napędowy, itp, itd.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. pruskababa #3071610 26 lip 2021 20:36

   Te nawet 150 zł miesięcznie (dla klasy średniej??) zeżre inflacja i nowe "opłaty" (zresztą już zżera). A o obiecankach u nas mówiło się: "baju, baju, będziesz w raju".

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

  3. Podatnik #3071607 26 lip 2021 20:21

   Ktoś mi już kiedyś obiecywał milion samochodów elektrycznych, polski prom pływający po oceanach świata, tysiąc narodowych polskich elektrycznych autobusów w każdej gminie i co najmniej 4 nowiutkie okręty podwodne w porcie w Gdyni!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  4. Ja. #3071594 26 lip 2021 19:20

   U nas na wsi kiedyś mówiono: "Obiecanki - cacanki a głupiemu radość!" Czy ktoś jeszcze w to wierzy?...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz