Tusk rozdaje nowe karty. Duże zmiany w sondażu poparcia partii politycznych

2021-07-24 14:45:06(ost. akt: 2021-07-25 09:47:07)

Autor zdjęcia: KT

Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i wyraźnie w niej namieszał. Notowania Koalicji Obywatelskiej wystrzliły w górę kosztem Polski 2050. Zjednoczona Prawica nadal na czele, jednak z minimalnie niższym poparciem niż dwa tygodnie temu. Lewica wyprzedziła Konfederację a do parlamentu nie dostałby się PSL oraz K15.
W dniach 16-19 lipca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków.

Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 25 lipca, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 30,2% respondentów.

Kolejny wzrost zanotowała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby już 24,1% badanych.

Polskę 2050 poparłoby 17,4% ankietowanych.

Mandaty w parlamencie zdobyłyby jeszcze Lewica, ciesząca się poparciem 7,5% respondentów oraz Konfederacja, na którą swój głos oddałoby 5,9% Polaków.

Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Ponad 11% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos.

Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 71% i wzrosła o 4 p.p. w stosunku do poprzedniego badania.

Fot. Research Partner

Koalicja Obywatelska zyskuje w sondażach kosztem Polski 2050 Szymona Hołowni. W stosunku do poprzedniego sondażu notowania KO wzrosły aż o 5,5 p. p. a w stosunku do sondażu sprzed miesiąca aż o 6,6 p. p.

Spadek zaliczyła Polska 2050. W porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni poparcie ugrupowania Szymona Hołowni spadło o 1,7 p. p. natomiast zestawiając obecny wynik z tym sprzed miesiąc jest to spadek aż o 5,1 p. p.

Regularny, chociaż nieznaczny spadek zalicza Zjednoczona Prawica, której popracie spada o około 0,5 p. p. co dwa tygodnie.

Zdaniem polityków


Zapytaliśmy polityków trzech największych ugrupowań co sądzą o wyniku sondażu. Oto co odpowiedzieli:

Wojciech Kossakowski (prawnik) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 4
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynW polityce nigdy nie można być pewnym swojej pozycji i należy do niej podchodzić z należytą pokorą. My jako Prawo i Sprawiedliwość to pokazujemy pracując dla dobra Polski i Polaków. Stabilna pozycja Prawa i Sprawiedliwości przekłada się na to, że zmiany zachodzące w sondażach są spowodowane przepływem elektoratu między Koalicją Obywatelską i Polską 2050. Te dwie partie są do siebie bardzo zbliżone, a słabością KO były lepsze notowania Hołowni, po powrocie Donalda Tuska, twarzy starej Platformy Obywatelskiej zyskali w sondażach ale głównie kosztem ugrupowania Szymona Hołowni. To co mówi teraz Donald Tusk to są obietnice bez pokrycia, chociażby dzisiaj miałem okazję uczestniczyć w audycji w której obiecywał skrócenie czasu pracy, a przecież dobrze wiemy, że to za czasów Platformy Obywatelskiej został podniesiony wiek emerytalny, co jedno z drugim się kłóci. Donald Tusk umie stosować różne sztuczki, jest dobrym mówcą, ale jednak wierzę w to, że Polacy nie dają się drugi raz nabrać na te piękne słowa, które nie są niczym poparte. — mówi poseł Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Na wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej składa się na to kilka czynników. Pierwszym z nich jest powrót Donalda Tuska - zmiana lidera. Tusk jest ogromnym autorytetem dla wszystkich, wytrawnym politykiem . Budzi zaufanie nie tylko wśród KO ale także w dużej części społeczeństwa . To wytrawny, dojrzały polityk z olbrzymim doświadczeniem .
Drugim są afery po stronie Prawicy: nepotyzm, inflacja, olbrzymie zaniedbania i ignorancja społeczeństwa.— mówi posłanka Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej.

W ruchu Polska 2050 jestem od samego początku, widziałam już różne sondaże nigdy mnie one specjalnie nie emocjonowały. .
Myślę że to zdrowa konkurencja. Te sondaże dziś są tak samo oczywiste, jak po wyborze Borysa Budki na przewodniczącego i Rafała Trzaskowskiego na kandydata na prezydenta - wszyscy wiemy, czym się to skończyło.
Efekt Donalda Tuska to, to samo, co efekt Budki i Trzaskowskiego.
Nie ukrywam cieszy mnie i zupełnie nie dziwi sondaż zaufania dla Szymona Hołowni.
My w Pl2050 robimy myślimy o Polsce na pokolenia. Skupiamy się na tym co będzie po rządach PiS. Odsunięcie PiS od władzy jest oczywistą koniecznością, jednak musimy też mieć odpowiedź na to czym zajmiemy się zaraz po ich odejściu.
Ja mam wyznaczony rytm pracy chcę aby powstały programy odpowiadające na realne problemy. Od lat zajmuję się polityka społeczną widzę jak wiele elementów w tej chwili nie działa, blokuje ludzi doprowadza do dramatów. W Strategiach 2050 pracuję nad programem dla osób z niepełnosprawnościami, widzę problemy seniorów, nie obce mi są tragedie dzieci trafiających do pieczy zastępczej, do bólu przejmują mnie historie dzieci i młodzieży po próbach samobójczych. Wiem jakie braki są w psychiatrii. Polityka mieszkaniowa państwa nie istnieje, to z czym mamy do czynienia to chaos nie strategia.
Jeśli pyta mnie Pan co chcę zrobić aby odbudować notowania Polski 2050 to odpowiem to samo co dotychczas ciężko pracować, dać ludziom nadzieję. Być z nimi w trudnych momentach, dzielić też z nimi sukcesy. Każdy kto chciałby końca Polski PiS i nie chce powrotu Polski PO, każdy kogo mierzi bratobójcza wojna i wojenna retoryka powinien zrobić to co ja „ być zmianą którą pragnie ujrzeć w świecie” jak mawiał Mahatma Gandi. Jestem przekonana że praca i prawda się obronią— mówi Adrianna Porowska, pełnomocnik struktur politycznych stowarzyszenia Polska 2050 na Warmii i Mazurach

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. frost #3071551 25 lip 2021 12:41

  Rozdaje karty? Zapewne znaczone. Tusk dostał zlecenie na rozpętanie w Polsce zawieruchy. Mało było w Polsce polityków tak szkodliwych jak Rudy z Gdańska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. sA #3071546 25 lip 2021 08:48

   Pogoniliśmy bolszewików Pogonimy pisowszczyków Będzie Polska wolna cała Piękna, godna i wspaniała

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Cyranka #3071524 24 lip 2021 18:18

   Kolego kossakowski, DONALD TUSK intelektem przerasta was wszystkich razem. Jak na razie skrzętnie ukrywacie efekty waszej pracy „dla polski i polaków” ale powoli to wyłazi na wierzch. Widać to po drastycznie malejącej wartości 500+, jak i inflacji w sklepach. No i bardziej kumatym otworzył oczy wasz nominat w NIK. Niedługo już nawet najmniej rozgarnięci oglądacze tvpiss i trfam to odczują. Kolego kossakowski świetlana przyszłość przed wami. BRAWO DONALD TUSK.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

  3. Stary dziad #3071521 24 lip 2021 17:39

   I bardzo dobrze. Do boju panie Donaldzie. Cała Polska czeka na prawdziwą dobrą zmianę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz