ZUS przelał 30 mln zł. Pierwsze wypłaty środków z programu „Dobry start” już są na kontach

2021-07-22 19:43:26(ost. akt: 2021-07-22 17:45:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2021/2022 można złożyć do 30 listopada 2021 roku wyłącznie drogą elektroniczną przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy

— Rodzice i opiekunowie doskonale radzą sobie ze składaniem wniosków online, program „Dobry start” jest tego bardzo dobrym przykładem. Ci, którzy już to zrobili, powinni w najbliższym czasie sprawdzać stan konta – Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa sprawnie i wypłaca już świadczenia. W wielu przypadkach pozwoli to na pokrycie kosztów wyprawki szkolnej jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. To ważne wsparcie i spokojna głowa rodziców”— mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała, że przelane środki te obejmują ok. 100 tys. dzieci.
Prezes podkreśla, że ZUS bardzo dobrze radzi sobie z nowym zadaniem.
— Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach" — dodaje prezes. — Ponadto przejęcie przez ZUS obsługi programu "Dobry start" to ogromne oszczędności dla państwa. Koszty zmniejszyły się diametralnie. Dzięki temu w najbliższych latach uda się zaoszczędzić setki milionów złotych - dodaje profesor.

Świadczenie z programu przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.