Rynek nieruchomości w Łodzi – co warto wiedzieć?

2021-07-16 12:44:21(ost. akt: 2021-07-16 13:25:47)   Materiał partnera
Łódź to miasto, w których inwestycje w nieruchomości są jednymi z bardziej opłacalnych.

Łódź to miasto, w których inwestycje w nieruchomości są jednymi z bardziej opłacalnych.

Autor zdjęcia: mat. partnera

W Łodzi wciąż średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości jest znacznie niższa niż w największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, ale i Gdańsk, Poznań czy Wrocław. Ta różnica jednak wciąż się zmniejsza – głównie dlatego, że ceny na łódzkim rynku nieruchomości rosną ostatnio w zawrotnym tempie.

Ceny mieszkań w Łodzi rosną szybciej niż w innych miastach


Epidemia koronawirusa nie powstrzymała trendu wzrostu cen nieruchomości. W Warszawie, Krakowie, a ostatnio również w Gdańsku - średnia cena za metr kwadratowy wynosi już powyżej 10 tys. zł. W Łodzi ceny nieruchomości wciąż są znacznie niższe. Z danych NBP wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. średnia cena ofertowa mieszkania z rynku pierwotnego wyniosła 6854 zł. Dla porównania w Poznaniu – 7988 zł, a we Wrocławiu – 9062zł. Najwyższe ceny ofertowe podawali deweloperzy w Warszawie – 10 969 zł.

Jeśli jednak porównamy to z danymi portalu RynekPierwotny.pl okaże się, że w czerwcu 2021 r. średnia cena ofertowa za metr kwadratowy nieruchomości od dewelopera w Łodzi wynosiła już 7400 zł. Okazuje się również, że tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku ceny nieruchomości w Łodzi wzrosły aż o 11 proc. Tym samym łódzki rynek nieruchomości wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo rynków, ale osoby, które szukają mieszkania na sprzedaż w Łodzi powinny się pospieszyć – zgodnie z prognozami, ceny nieruchomości w tym mieście mają nadal rosnąć.

Stosunkowo duża dostępność mieszkań


Warto zwrócić również uwagę na kwestię dostępności mieszkań w Łodzi – czyli relacji przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w tym mieście do średniej ceny ofertowej mieszkań na rynku pierwotnym. Portal GetHome.pl, na podstawie danych z GUS i portalu RynekPierwotny.pl obliczył dostępność mieszkań w metrach kwadratowych. Okazało się, że w styczniu 2021 r. stosunek ten wynosił 0,79 (za jedną przeciętną pensję można było kupić 0,79 mkw.), w maju – 0,74. Wbrew pozorom jest to całkiem dobry wynik. Na przykład w stolicy wskaźnik ten wyniósł w maju zaledwie 0,62; niewiele więcej we Wrocławiu (0,65).

Liczne inwestycje deweloperskie


Charakterystyczne dla łódzkiego rynku nieruchomości jest to, że deweloperzy stosunkowo chętnie rozpoczynają w tym mieście nowe inwestycje. Jak podaje RynekPierwotny.pl, obecnie dostępne są oferty domów i mieszkań w aż 97 inwestycjach deweloperskich. Co interesujące, niektóre inwestycje takie jak np. Fuzja – to unikatowe połączenie istniejącej, zabytkowej tkanki miejskiej z kompleksem mieszkaniowym. Deweloperzy w ten sposób odrestaurowują pofabryczną przestrzeń i przywracają ją mieszkańcom.

Dla wielu osób istotny może być fakt, że nowe nieruchomości powstają w każdej dzielnicy – i w większości przypadków deweloperzy dbają o stworzenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców. Dodatkowo możliwy jest zakup mieszkania o właściwie dowolnym metrażu. Łódzki rynek nieruchomości jest na ten moment jednym z najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w całym kraju – i wszystko wskazuje na to, że warto zainwestować w zakup mieszkania w tym mieście już teraz, ponieważ analitycy prognozują dalszy, duży wzrost cen nieruchomości w Łodzi.