Piotr Grzymowicz buntuje się przeciwko rządowemu programowi. Dlaczego?

2021-07-17 07:15:00(ost. akt: 2021-07-16 18:52:34)
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prezydnet Olsztyna poinformował na swoich mediach społecznościowych, że podpisał się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski", które sprzeciwia się Rządowemu Funduszowi Polski Ład: Program Inwestycji Społecznych. Tym sposobem Piotr Grzymowicz zameldował się w gronie włodarzy miast, w którym znajdują się m.in. Rafał Trzaskowski, Aleksandra Dulkiewicz czy Jacek Karnowski.
Ugrupowanie rządzące ruszyło z realizacją programu "Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych". Piotr Grzymowicz sprzeciwia się kryterium przyznawania pieniędzy gminom, m.in. dlatego podpisał się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski".

Czym jest stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski"?


Stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" zostało powołane w 40. rocznicę powstania Solidarności — 31 sierpnia 2020 roku. Jest to stowarzyszenie, które ma na celu wzmocnić niezależność i decyzyjność samorządów. Do stowarzyszenia należą m.in. Jacek Karnowski Prezydent Sopotu, Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, Rafał Trzaskowski Prezydent Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska, Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy, Jacek Jaśkowiak Prezydent Poznania, Hanna Zdanowska Prezydent Łodzi, Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia i Marcin Krupa Prezydent Katowic.

Fot. Facebook: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Co ich łączy z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna?


Piotr Grzymowicz poinformował na swoim facebooku, że podpisuje się pod pismem stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski". Prezydent Olsztyna jednoznacznie powiedział, co mu się w rządowym programie nie podoba.

— Podpisałem się pod Stanowiskiem stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, dotyczącym „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. W gruncie rzeczy nie miałem wyboru. Pomimo wcześniejszych zapewnień i deklaracji rząd w dalszym ciągu robi wszystko, żeby rozmydlić kryteria przyznawania pieniędzy, pominąć udział przedstawicieli samorządów i pozostawić ostateczne decyzje jedynie w rękach Premiera. Jednym słowem „sami swoi” w czystej postaci! — napisał na facebooku Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Czego chcą samorządowcy?


Działacze stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Polski" głównie chcą zmiany kryteriów przyznawania pieniędzy. Ich zdaniem w tej chwili zależy to głównie od premiera, i na wysokość dofinansowań mogą wpływać jego osobiste sympatie lub interesy polityczne. Do tego stowarzyszenie postuluje upublicznienie całego procesu.

Zdaniem radnych


— Takich kroków właśnie oczekuje się od prezydenta. To na nim spoczywa obowiązek reagowania na systemowe omijanie potrzeb samorządów. Systemowe podejście jest zapowaidane przy najnowszym programie. Dobrze, że prezydent wyraża zdanie, które jest w interesie mieszkańców. W naszym interesie jest to, żeby te pieniądze były dzielone ze zwróceniem szczególnej uwagi na samorządy. Zmiany podatkowe uderzą w stan budżetów samorządowych i za kilka miesięcy prezydentowi trudno będzie spiąć miejski budżet. Bardzo dobrze, że prezydent Grzymowicz zajmuje takie stanowisko — komentuje radny Mirosław Arczak.

Innego zdania jest radny Jarosław Babalski.

— Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl - Polacy nie życzą sobie, aby samorządowcy zajmowali się polityką i wchodzili w spór na linii Samorząd - Rząd! Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast powinni służyć wszystkim mieszkańcom, niezależnie od ich poglądów politycznych. Niestety, uprawianie polityki na poziomie samorządu stało się powszechnym zjawiskiem. Jest to zaprzeczenie idei samorządności! Siedem lat doświadczenia w RM Olsztyna upoważnia mnie do potwierdzenia tego stanu rzeczy. Krytyka Rządu stała się wręcz znakiem rozpoznawczym prezydenta Olsztyna (wydatnie wtóruje mu w tym PO)! Panu prezydentowi pomyliły się najwyraźniej role! Ostatnia deklaracja złożenia podpisu pod inicjatywą „Tak Samorządy dla Polski” jest tego wydatnym potwierdzeniem. Proszę zwrócić uwagę, że Polski Ład jest kierowany głównie do mniejszych, dotychczas pomijanych, a więc wieś, małe i średnie miasta. Oczywiście jest miejsce i dla większych, ale tu decydować będą pewne proporcje związane np. z uzyskiwanymi dochodami. Chodzi o wyrównywanie szans. Proponowałbym, aby prezydent Olsztyna nie zachowywał się jak rozkapryszone dziecko! Dziecko, które nie dostało zabawek i na znak protestu chce odmrozić sobie uszy! — zauważa radny Jarosław Babalski

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #3071198 19 lip 2021 15:11

  Grzymowicz rządzi Olsztynem od 20 lat, udało mu się zabetonować niemal wszystko i zadłużyć Olsztyn po uszy, jak widać ma genialny plan na przyszłość, skoro idzie na wojnę z rządem...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #3071144 17 lip 2021 13:33

  Pean Grzymowicz się buntuje? Czy pan prezydent ma wewnętrzne badania ilu obywateli Olsztyna buntuje się przeciw jego polityce w Olsztynie? Pan prezydent jak neofita, pomny swego pochodzenia z PSL chce za wszelką cenę dołączyć do grona liberalnego postępu, który w/g niego reprezentują prezydenci wymienionych miast przeważnie peowskiej proweniencji. Taka asekuracja na przyszłość?

  Ocena komentarza: warty uwagi (38) odpowiedz na ten komentarz

 3. bob #3071129 17 lip 2021 08:41

  grzymowicz zrezygnuj z zarzadzania olsztyna bo i tak nic nie robisz, moim zdaniem jestes w tej kwesti nieudacznikiem, bedziesz osoba prywatna zaimuj sie polityka, tylko wowczas nikt jak przypuszczam twoja persona nie bedzie sie interesowal, Swoja pseudo polityka z otwartym poparciem PO robisz krzywde miastu

  Ocena komentarza: warty uwagi (45) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)