Atrakcja na środę: dzik jest dziki, a... żubr? Zobacz sam!

2021-07-14 08:28:15(ost. akt: 2021-07-13 21:13:24)
W Puszczy Boreckiej na wolności żyje około 80 żubrów

W Puszczy Boreckiej na wolności żyje około 80 żubrów

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Borki

Wszystkim miłośnikom dzikiej przyrody polecamy tereny Puszczy Boreckiej. Wyjątkowymi mieszkańcami tych terenów są żubry, których stado liczy około 90 osobników. Żeby je zobaczyć, wystarczy wyjść na spacer w okolice leśniczówki Wolisko i zajść do zagrody z tarasem widokowym!
Puszcza Borecka to kompleks leśny położony na wschód od jeziora Mamry. Nazwa wywodzi się od miejscowości Borki. Jej historia sięga pradawnych czasów Jaćwingów i Galindów.

Tereny puszczy zajmują ok. 250 kmkw., w przeważającej części są to lasy. Są tam też torfowiska i jeziora polodowcowe oraz dobrze rozwinięta sieć rzeczna z największym ciekiem — Czarną Strugą.

W Puszczy Boreckiej na wolności żyje około 80 żubrów. Lepiej jednak nie zbliżać się do nich na otwartej przestrzeni, ponieważ takie spotkanie mogłoby być dla nas niebezpieczne. Na szczęście kilka osobników przebywa w Wolisku. Stamtąd ze specjalnie wybudowanej platformy widokowej i w bezpiecznych warunkach można obserwować te niezwykłe zwierzęta. Świetnie widać z niej część żubrów zamieszkujących zagrodę — zwłaszcza w porze karmienia!

Żubry można podziwiać od maja do października, więc wakacje są idealnym momentem, aby wybrać się na wycieczkę. Piękna pogoda i jeszcze piękniejsze okoliczności przyrody są idealnym sposobem na spędzenie weekendu.

Co niezwykłego jest w żubrach? Dzięki swojej majestatyczności zyskały specjalne określenie — król puszczy. Choć żubry swego czasu królowały w puszczach, to teraz są zagrożonym gatunkiem. W XVII wieku w Puszczy Boreckiej miał miejsce pogrom żubrów, później jednak ich populacja zaczęła stopniowo się zmniejszać, aż w końcu te zwierzęta całkowicie zniknęły z tych terenów. Dzięki ciężkiej pracy przyrodników populacja tych zwierząt w Puszczy Boreckiej powoli się odradza.

Fot. Nadleśnictwo Borki

Żubry nie są jedyna atrakcją tego miejsca — Puszcza Borecka jest jedyną w naszym regionie pozostałością lasu pierwotnego. Ta puszcza pamięta czasy, kiedy ludzie jeszcze nie zapuszczali się w jej rejony... O wyjątkowości tego miejsca świadczy również to, że w tym roku puszcza pojawiła się na prestiżowej mapie National Geographic, która odznacza najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie.

W puszczy, oprócz żubrów, można spotkać małe drapieżniki, takie jak lisy, kuny leśne, jenoty, borsuki czy tchórze oraz wilki, rysie, łosie, jelenie i dziki. Ornitolodzy również będą mieli okazję do wielu obserwacji, ponieważ występują tu również rzadkie okazy ptaków, m.in. orzeł bielik, bocian czarny oraz rybołów.

Zwolennicy spędzania czasu nad jeziorem będą mieli okazję wypocząć nad jeziorem Mamry, które znajduje się niedaleko Puszczy Boreckiej.

opr. lew