Zamknęli cię na cmentarzu? Skacz przez płot!

2021-07-15 07:07:50(ost. akt: 2021-07-14 14:40:02)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/gc

Nasz czytelnik znalazł się w dość... niekomfortowej sytuacji: został zamknięty na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Jedyną możliwością wydostania się z tej pułapki był skok przez płot. I skorzystał z niej.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie i ani żywego ducha (na szczęście). Gdzie? Na cmentarzu! Co w takiej sytuacji można zrobić? Nasz czytelnik wybrał drogę przez płot. Co jednak mają zrobić osoby, które nie są w stanie przeskoczyć przez ogrodzenie?

Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, podpowiada: przede wszystkim nie zostawać na cmentarzu po godzinach zamknięcia. A jeśli już to się komuś zdarzy, dzwonić po straż miejską lub straż pożarną.

—Takich incydentów, że ktoś nie opuści cmentarza przed godzinami jego zamknięcia, jest naprawdę niewiele. W ciągu ostatnich 10 lata wydarzyło się to może kilka razy. Osoby te poradziły sobie same, przechodząc przez ogrodzenie lub wzywały pomoc ze strony służb miejskich (straż miejska, straż pożarna) — mówi Zbigniew Kot.

I podpowiada: — Przede wszystkim zalecamy przestrzeganie regulaminu cmentarzy i wychodzenie o właściwej porze. Godziny otwarcia cmentarzy są podane na bramach cmentarzy i w tekście regulaminów wywieszonych na tablicach wewnątrz cmentarzy oraz dostępnych na naszej stronie internetowej — radzi dyrektor.

Dlaczego cmentarze w ogóle są zamykane na noc? Przecież nocne spacery między nagrobkami nieszczególnie kuszą. Główną przyczyną — jak się okazuje — są akty wandalizmu oraz kradzieże, do których co jakiś czas dochodzi. Kwiaty i znicze postawione przez odwiedzających często są zabierane z kwater cmentarnych. Co się z nimi później dzieje, można tylko zgadywać. Niektórzy uważają, że są później ponownie sprzedawane.

Ogrodzenie cmentarne nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia przed osobami, która bardzo chcą się dostać na cmentarz. Jednak takie skoki przez płot mogą drogo kosztować.

— Jest to bariera niezbyt trudna do pokonania, ale jednocześnie osoby, które będą forsować ogrodzenie, żeby dostać się na zamknięty teren, muszą się liczyć z zarzutami włamania. Dlatego niewskazane jest pozostawanie na cmentarzu po godzinach jego zamknięcia, ponieważ może powstać domniemanie nielegalnego przejścia przez ogrodzenie i narażenie się na konieczność złożenia wyjaśnień przed policją — ostrzega Zbigniew Kot. — Cmentarz przy ulicy Poprzecznej ma 18 hektarów, a cmentarz Dywity — 50 hektarów, więc zarówno drobne kradzieże, jak i akty wandalizmu zdarzają się tu i bardzo trudno jest im zapobiegać. Niedawno było głośno na temat zniszczenia kwatery dziecięcej. Poza tym nie ma szczególnego powodu, dla którego ktoś miałby przebywać nocą na cmentarzu — uważa szef ZCK.

Zapominalskim przypominamy zatem godziny otwarcia cmentarzy komunalnych przy ul. Poprzecznej i w Dywitach: od 1 kwietnia do 30 września — w godz. 7-21, a od 1 października do 31 marca — w godz. 7-19.

lewKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3070987 15 lip 2021 08:53

    "może powstać domniemanie nielegalnego przejścia przez ogrodzenie" - mówi pan Kot. Panie Kocie, domniemanie to może być niewinności. Wy sobie możecie domniemywać co chcecie. Poczekajcie aż zamkniecie osobę w podeszłym wieku, to wtedy policja was będzie podejrzewać o np. nielegalne pozbawienie wolności, narażenie zdrowia i życia itp.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3070971 15 lip 2021 07:48

    Panie Kocie, pitolisz Pan. Byłem na cmentarzu, do godziny zamknięcia pozostało 15 minut. Mój samochód stał pod lasem w okolicach bramki (trudno się nie domyślić, że ktoś jeszcze nie wyszedł z terenu cmentarza). Widziałem z daleka idąc do wyjścia że podjeżdża ochrona. Nie zdążyłem nawet krzyknąć. Pan łańcuch, kłódka i szybko odjeżdża. Widać śpieszyło się do domciu. Polecam taki numer odwalić 80-latce

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz