Jedność w różnorodności. W Gutkowie uczczono Dzień Mniejszości Narodowych i Etnicznych
2021-07-10 16:26:16(ost. akt: 2021-07-12 09:16:14)
Impreza z okazji Dnia Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbyła się na olsztyńskim Gutkowie w kozackiej zagrodzie Ataman. Celem spotkania była integracja grup, stowarzyszeń oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, a także zaprezentowanie ich dorobku kulturowego.
— Bardzo się cieszymy, że możemy poznawać naszą kulturę, rozmawiać jak przyjaciele — powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Szczególnie w czasie tak trudnym dla nas wszystkich. Wiemy, jak ważna jest tolerancja, poszanowanie poglądów. Jestem przekonany, że to wszystko, co najlepsze będziemy mogli kultywować, współpracować, wymienić poglądy i jednocześnie budować mosty pomiędzy różnymi naszymi mieszkańcami, którzy wracają tutaj, na ziemie polskie.
— Nie ma innego regionu, w którym tak wielką wagę przywiązuje się do wspierania aktywności mniejszości narodowych — przyznał z kolei Jarosław Słoma, były wiceprezydent Olsztyna. — Za coś oczywistego uznajemy na Warmii i Mazurach prawo do kultywowania swojej tradycji. Pamięci o tym, jakiej wiary i narodowości byli nasi przodkowie. Czerpiąc z tej tradycji, chcemy budować wspólną przyszłość. Jeśli chcemy, żeby nasze polskie mniejszości były dobrze traktowane w państwach, gdzie zamieszkują, traktujmy dobrze nasze mniejszości. Warmia i Mazury to region, w którym żyjemy wspólnie. Ale pamiętamy o tych, którzy żyli tutaj przed nami.
— W ruchu ekumenicznym jest taki piękny zwrot: jedność w różnorodności, który próbuje nawiązać do tego, że pomimo wielu różnic, które są między wyznaniami, szukamy tego, co nas jednoczy — powiedział Łukasz Stachelek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie. — Pomimo tego, że się różnimy, w wielu kwestiach możemy być jednością. Tak różni, tak inni, możemy tworzyć jedność. Dzięki jedności możemy być dla siebie braćmi i siostrami — podsumował.
Wśród zaproszonych zespołów znaleźli się m.in: zespół Chanajki, który powstał z fascynacji pieśniami jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, oraz zespół Horpyna, czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce.
Wśród zaproszonych zespołów znaleźli się m.in: zespół Chanajki, który powstał z fascynacji pieśniami jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, oraz zespół Horpyna, czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce.
Na imprezie pojawili się: szef kancelarii Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wiktor Marek Leyk, przewodnicząca komisji współpracy międzynarodowej Teresa Astramowicz Leyk, członkini komisji współpracy międzynarodowej, Magdalena Palińska, były prezydent i marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Andrzej Ryński, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich na Warmii i Mazurach, Henryk Hoch, przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Sabina Reguła, przewodnicząca Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Krystyna Płocharska.
ps
ps
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez