[SONDAŻ] Platforma zyskuje. To wina Tuska?

2021-07-11 20:31:30(ost. akt: 2021-07-11 13:57:48)

Autor zdjęcia: Gazeta Ostróda

Pracownia sondażowa Research Partner 2-5 lipca przeprowadziła kolejne badania preferencji politycznych Polaków. PO prawie dogoniło Polskę 2050, a Zjednoczona Prawica traci poparcie.
Najważniejszym wydarzeniem politycznym w Polsce był ostatnio powrót Donalda Tuska na fotel przewodniczącego PO. Widać to w sondażach. W porównaniu z badaniem z drugiej połowy czerwca, Koalicja Obywatelska zyskała aż 1,2 proc., wynik Polski 2050 jest gorszy o 3,4 proc. natomiast PiS stracił 0,6 proc.

Ciekawe ruchy odbywają się również w mniejszych ugrupowaniach. Konfederacja wyprzedziła Lewicę. Obecnie najbardziej prawicowa partia w Polsce może liczyć na poparcie 8,2 proc. Polaków — o 2,1 proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Lewica — podobnie jak ZP — straciła 0,6 proc. wyborców.

Więcej Polaków jest niezdecydowanych. Dwa tygodnie temu opcję "Trudno powiedzieć" zaznaczyło 9,9 proc. badanych, w tym sondażu o 1,7 proc. więcej.

Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 67 proc.

Sondaże z drugiej połowy czerwca i początku lipca przeprowadzone przez sondażownię
Fot. Research Partner
Sondaże z drugiej połowy czerwca i początku lipca przeprowadzone przez sondażownię "Research Partner"

Zdaniem socjologa


Moim zdaniem to efekt powrotu Tuska. Były premier to polityk o chyba największym doświadczeniu. Możemy choćby spojrzeć na jego obycie na brukselskich salonach. Jego powrót do kraju i przejęcie steru w Platformie Obywatelskiej musiało jakoś wpłynąć na sondaże. Używając metaforyki z gwiezdnych wojen, jest to „nowa nadzieja”. Idąc jednak tym samym tropem, zakładam, że „imperium kontratakuje”. Niebawem zobaczymy, kto będzie kim. Mówi się w socjologii, że jeden sondaż to nie sondaż, trzy sondaże to już pewna tendencja, wtedy widzimy, na ile one są stabilne lub nie. Jesień pokaże, co się u nas będzie działo. W tej chwili są to przedbiegi polityków, którzy przed laty zderzą się ze sobą w pojedynku.

Karol Grosz