Stawiguda: Zamiast linii 129 będzie… S6?

2021-07-07 13:19:19(ost. akt: 2021-07-12 11:40:35)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Stawiguda dostała dofinansowanie na uruchomienie nowego połączenia z Olsztynka. Czy linię 129 zastąpi S6? Władze gminy biorą pod uwagę różne opcje. W jednym z wariantów linie będą dwie.
Linia 129 została uruchomiona w 2018 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo łączy Stawigudę z Olsztynkiem. Problemem jest jednak finansowanie, bo koszty były zbyt duże dla obu gmin. Gorzej wypada tu Olsztynek, bo gmina płaci połowę kosztu przejazdu przez gminę Stawiguda i 100 proc. kosztów przejazdu przez swój teren.

Gmina Stawiguda dostała dofinansowanie na linię S6, która pokrywa się trasą z linią 129, ale niekoniecznie musi ją zastąpić. Mimo to — będzie mocną kartą przetargową w negocjacjach ze ZDZiT-em.

Rozmowy z Olsztynem trwają. Jak będzie wyglądało finansowanie linii 129? Dzisiaj trudno powiedzieć. We wtorek rozmawiałem na ten temat z prezydentem Kuciem. ZDZiT proponuje pewne rozwiązania, co do optymalizacji kosztów, ale czy będą możliwe do zrealizowania? Nie wiem. Trzeba poddać to analizie — zaznacza Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Linia S6 może stanowić duże uzupełnienie linii 129. I to może się wydarzyć niebawem. Nasz cel jest taki, żeby zapewnić jak najlepszą jakość przejazdu mieszkańcom i optymalizować koszty, które obciążają budżet gminy, a więc i mieszkańców. Poczekajmy na rozwiązania, które zostaną zaakceptowane. Dzisiaj rozważamy wiele opcji.

Kwota dofinansowania to 304,5 tys. zł. za okres półroczny.

To pokazuje skalę, o jaką walczymy ze ZDZiT-em. Na linii 129 tracimy znaczne pieniądze więc jest o co się starać. Nie możemy dofinansować linii z dotacji, a w przypadku S6 już tak. To niebagatelna kwota dla budżetu gminy — zauważa wójt.

Pasażerowie straciliby jednak jedną z zalet linii 129 (jeśli całkowicie by zniknęła) – jazdę na bilecie sieciowym.

Trasa linii S6: Olsztynek – Stawiguda – Olsztyn - Olsztynek Zamek – Olsztynek – Olsztynek Skansen – Gryźliny Pętla – Gryźliny Baczewskiego – Gryźliny Kolonia – Zezuj – Miodówko – Stawiguda Pętla – Stawiguda Szkoła – Dorotowo – Dorotowo Rybaczówka – Tomaszkowo – Bartąg Kościół – Bartąg Zajazd – Bartąg-Kolonia.

Fot. ZDZiT Olsztyn

PJ