Atrakcja na środę: św. Graal spod Kętrzyna

2021-07-07 09:04:36(ost. akt: 2023-09-27 22:22:48)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Być w Świętej Lipce i nie zajrzeć do Bezławek? To prawdziwy grzech. Świecki, ale grzech. Obie miejscowości dzieli raptem nie więcej niż 5 kilometrów. To tutaj przeciwko Jagielle spiskował jego najmłodszy brat Świdrygiełło, który mieszkał w tamtejszym zamku w latach 1402-1404.
A co ma z tym wspólnego św. Graal czyli legendarny kielich, którego używał Jezus Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy, a do którego Józef z Arymatei zebrał krew Jezusa po ukrzyżowaniu?

Nasza legenda zaczyna się w XI-wiecznej Anglii. W 1066 roku dzieci pobitego przez Wilhelma Zdobywcę króla Harolda Godwinsona uciekły z Anglii. Zabrały ze sobą św. Graala. Chciały przez Litwę i Ruś Kijowską dotrzeć do Bizancjum. Jednak 2 jego synów osiadło na Litwie. Tam też został święty Graal, który po latach trafił w ręce księcia Świdrygiełły. I wraz z nim przywędrował w 1402 roku do Bezławek. Kronikarze potwierdzają, że Świdrygiełło przywiózł ze sobą dwa kielichy. Nazywali je greckim i... angielskim.

Świdrygiełło pozostawił go, wyjeżdżając. W 1520 roku na wieść, że w okolicy miały pojawić się walczące po stronie polskiej oddziały tatarskie, kielich miał zostać zamurowany w ścianie kościoła. Od tego czasu ślad po nim zaginął.

Tyle legenda. I choćby dla niej warto zobaczyć kościół w Bezławkach. Kościół, bo w 1513 roku zamek zamieniono na świątynię, która potem przez wieki służyła ewangelikom, a od 1984 roku katolikom.

Przy kościele zachował się niewielki cmentarz odnowiony przez Stowarzyszenie Blusztyn oraz Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic. Wiedzie do niego ceglana furta z inskrypcją w języku niemieckim z fragmentem pierwszego listu św. Pawła do Tesaloniczan: “Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei.”

Niegdyś w kościele wisiał ciekawa, pochodząca z początku XIX wieku, drewniana tablica upamiętniająca śmierć dwóch parafian. Tablice w języku polskim w protestanckich kościołach to rzadkość:

"Z tego Zboru umarły za oýczyzne ý za Króla:
1. Gottfried Kruk z Witzdorfa 2. Christian Kroll z Rimsdorfa". Tablice znajduje się teraz w muzeum w Kętrzynie.

Odległości: Święta Lipka (4,5 km), Reszel (10,5 km), Kętrzyn (12 km), Mrągowo (20 km).

Igor Hrywna


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nadia874 #3101102 7 cze 2022 16:15

    Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/nadia89

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Olsztyniak_cd #3070471 7 lip 2021 09:35

    Ależ by się chciało takich atrakcji na każdy dzień tygodnia. Fantastyczny pomysł jako przeciwwaga wiadomościom pandemicznym, drogowym, nadwodnym....

    Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz