Czym ogrzewamy dom? Od lipca trzeba to zgłosić

2021-07-09 07:06:10(ost. akt: 2021-07-08 16:09:06)
Polacy już wypełniają deklaracje. Do 5 lipca do systemu trafiło ich ponad 18 tysięcy

Polacy już wypełniają deklaracje. Do 5 lipca do systemu trafiło ich ponad 18 tysięcy

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Od 1 lipca na właścicieli domów spadł nowy obowiązek. Muszą zgłosić, czym go ogrzewają. Dotyczy to też zarządców bloków, czy obiektów usługowych. Za brak deklaracji grozi grzywna do 5 tys. zł.
O sprawie pisaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania wynika z nowelizacji ustawy termomodernizacyjnej i utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W założeniu ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji.

To w zasadzie nic nowego, bo o samej ewidencji mówiło się już w czerwcu 2020 r. Dane gromadzone w CEEB będą jednak naprawdę szerokie, bo mówimy tu o stanie technicznym budynku, źródle ciepła, kontrolach przeprowadzanych w budynku, a także informacji o udzielonej pomocy publicznej: uldze termomodernizacyjnej, dotacjach na fotowoltaikę czy zasiłku na opał.

Katalog urządzeń jest dosyć szeroki. Deklarację trzeba złożyć, jeśli mamy w domu piec wolnostojący na paliwa stałe (na drewno, węgiel, pellet), kuchnię węglową, kominek, kotły lub grzejniki gazowe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, czy ogrzewanie elektryczne. Mieszkając w bloku mamy w zasadzie problem z głowy, bo deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni.

Terminy


Uwaga, na zgłoszenie mamy co prawda aż rok. Ale to dotyczy tylko budynków budowanych przed 1 lipca. Jeśli budynek został oddany do użytku po 1 lipca, to na deklarację mamy jedynie dwa tygodnie. Można to zrobić tradycyjnie (osobiście w urzędzie lub listownie), ale też internetowo — przez portal ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji) pod tym linkiem. System przeprowadzi nas przez proces krok po kroku. Strona wymaga jednak e-dowodu lub profilu zaufanego w celu weryfikacji.
W całej bazie znajdzie się blisko 5 mln budynków.

Cel


Ewidencja ma umożliwić dotarcie do osób ubogich energetycznie. Ale to tylko jeden cel — drugim jest dokładne pilnowanie publicznych pieniędzy przekazanych na walkę ze smogiem.

Ewidencja Emisyjności Budynków wzbudziła wątpliwości podczas głosowania nad nowelizacją ustawy, bo obejmuje nie tylko domy, ale też szpitale, magazyny, garaże, czy kościoły. Najważniejsza jest moc wykorzystywanego źródła ciepła — do 1 MW mocy, na które nie trzeba mieć pozwolenia. Przepisy o konieczności zarejestrowania pieców dodano zresztą… dopiero po konsultacjach. Poza deklaracjami dane będą pochodzić też z innych rejestrów, czy interwencji. Wymieniano np. kontrole kominiarskie czy kontrole przedsiębiorców prowadzone przez inspekcję ochrony środowiska. Informacje z CEEB będą udostępniane m.in. nadzorowi budowlanemu, administracji skarbowej, inspekcji ochrony środowiska, urzędom, GUS-owi, URE czy zakładom ubezpieczeń.

Nie widzę w tym żadnych kontrowersji. Zrobienie takiego planu powinno już dawno się wydarzyć — mówi dr Stanisław Czachorowski, ekolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — To sposób na rzeczywiste zorientowanie się, ile pieców jest do wymiany albo gdzie należy planować dotacje. Jakiekolwiek działanie wymaga dokładnego planowania, więc ten rodzaj inwentaryzacji pomoże oszacować skalę problemu.

Polacy już wypełniają deklaracje. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego — do 5 lipca w systemie pojawiło się ponad 18 tys. deklaracji. Pierwszego dnia bazę spotkały jednak problemy natury technicznej. Serwery nie wytrzymały obciążenia. Na szczęście problem został już naprawiony.

PJ

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3070570 9 lip 2021 07:24

    Wczoraj chciałem zgłosić online deklarację ale niestety nic z tego. Po wpisaniu kotła podajnikowego nie pokazuje się pole do wpisania klasy kotła, natomiast po przejściu dalej wyskakuje monit o klasę i nie można zakończyć wypełniania deklaracji. Sprawdziłem: Po wpisaniu kotła gazowego tego problemu nie ma.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)