Czy program "Profilaktyka 40 plus" skróci kolejki do lekarzy?

2021-07-06 08:05:10(ost. akt: 2021-07-05 19:55:48)
Zniesione zostaną limity do specjalistów

Zniesione zostaną limity do specjalistów

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wystartował program "Profilaktyka 40 plus" i każdy, kto ukończył 40 lat, będzie mógł bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych. Co istotne — od 1 lipca — zostały zniesione limity do lekarzy specjalistów. Czy to skróci kolejki?
Ruszył program „Profilaktyka 40 plus”, który ma pomóc w odbudowie zdrowia po pandemii, ale też być swoistym skanem kondycji zdrowotnej Polaków po czterdziestce. Do 31 grudnia 2021 r. każdy, kto ma powyżej 40 lat, będzie mógł się skorzystać z bezpłatnego pakietu badań laboratoryjnych. Program zakłada trzy pakiety badań: oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakiet wspólny. Taki program profilaktyczny dla osób 40 plus minister Adam Niedzielski zapowiedział już w kwietniu, bo pandemia wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Spadła liczba wykonywanych badań a im wczesne wykrycie choroby, tym większe szanse na wyleczenie.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z „Profilaktyka 40 plus”?
Trzeba wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po wypełnieniu ankiety w IKP osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań. Następnie pacjenci mogą zapisać się na badania w placówce, która realizuje program. Informacja o tym, że dla zostało wystawione e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent na badania, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Ci, którzy nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, mogą zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii domowej opieki medycznej — 22 735 39 53. Dostęp do badań, które przewidziane są w programie jest jednorazowy i oczywiście dobrowolny.

— Zawsze warto robić badania, bo profilaktyka jest najważniejsza — podkreśla Ewa Zakrzewska, lekarz i członek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Olsztynie. — Choć nie wiadomo, kto potem ma zinterpretować te wyniki badań, które zrobił pacjent. Czy lekarzy rodzinny? Obawiam się tylko jednego, że będą robić badania ci, którzy już mają systematycznie wykonywane badania. We wszystkich akcjach profilaktycznych najbardziej aktywni są ci, którzy i tak są już badani, leczeni, a ci, którzy nie chodzą, to też nie pójdą na badanie profilaktyczne.

Do piątku takie badania w naszym regionie chciało wykonywać już 15 laboratoriów i cały czas zgłaszają się kolejni chętni.
— Będziemy do nich zachęcać m. in. podczas imprez promocyjnych 18 lipca w Giżycku i 7 sierpnia w Olsztynie, gdzie też na miejscu będzie można wykonać takie badania — mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie. — Z wynikiem badania trzeba będzie się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego.

Jest już spore zainteresowanie programem.

„Pierwsze 36 godzin działania programu "Profilaktyka 40 plus" świadczy, że Polacy chcą się badać, chcą odbudować swoje zdrowie po 3 falach epidemii. Mamy już 39 tys. wypełnionych ankiet. #badaMYsię” — napisał w miniony piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co istotne, od 1 lipca zostały zniesione limity do lekarzy specjalistów. Do tej pory, gdy limit został przekroczony, pacjent musiał czekać na wizytę do kolejnego roku rozliczeniowego. Czasami wiele miesięcy.

Teraz NFZ będzie miał możliwość nielimitowanego finansowania świadczeń, które są poza kontraktem. Zmiana jest ogromna, ale czy kolejki do specjalistów znikną?

— To na pewno ograniczy kolejki, bo bariera finansowa jest jedną z barier, a drugą jest liczba dostępnych specjalistów w danym miejscu — mówi dyrektor Zakrzewski. — Od 1 lipca zniknęła ta bariera finansowa. Dwa lata temu na badanie tomografem trzeba było czekać pół roku. Po zniesieniu tej bariery finansowej dziś to badanie można wykonać niemal od ręki praktycznie w całym województwie, prawie w każdym powiecie jest tomograf. Tak działa zniesienie limitu finansowego, oczywiście na to trzeba trochę czasu i mam nadzieję, że tak to zadziała w tym przypadku.

Lekarze chwalą rozwiązanie, bo — jak mówią — limity były zawsze problemem, niektóre poradnie pracowały krócej, bo wyczerpały już swój limit, a za nadlimity NFZ nie chciał im płacić. W efekcie pacjenci miesiącami czekali na wizytę do kardiologa, ortopedy czy urologa.

Zniesienie limitów nie zlikwiduje całkowicie kolejek, ale myślę, że je ograniczy, przyspieszy wizytę — uważa doktor Zakrzewska. — Bo trzeba pamiętać, że lekarz specjalista też jest w stanie przyjąć określoną liczbę pacjentów, nie rozerwie się. Teoretycznie można byłoby zatrudnić więcej lekarzy, tylko skąd ich brać?


Andrzej Mielnicki


JAKIE BĘDZIE MOŻNA ZROBIĆ BADANIA?

* Pakiet badań dla kobiet obejmuje: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP — enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

* Pakiet dla mężczyzn: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP — enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

* Natomiast pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marta #3070388 6 lip 2021 09:20

    A w artykule pokazane zdjęcie z internetu zapewne nie z Polski przedstawiające tomograf, który obsługuje azjata. Na takie badanie to już trzeba potrząść portfelem albo czekać mając pakiet od państwa "rok+"

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Marta #3070385 6 lip 2021 09:17

    Wszystko fajnie, tyle że takie badania może, a nawet powinien co kilka lat najpóźniej zlecać każdy lekarz rodzinny. I co lepszy lekarz od dawna to robi. Więc tak wygląda socjotechnika i manipulacja społeczeńśtwa. Sprzedać ludziom coś co już dawno mają kupione, a oni w zachwycie będą piać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz