Park zamiast parkingu w centrum Olsztyna?

2021-07-05 18:01:51(ost. akt: 2021-07-06 08:19:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stojący w centrum Olsztyna Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej budzi już niewielkie emocje. Podobnie jak Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Dwie nazwy, ale pomnik ten sam. Ta pierwsza pochodzi z czasów PRL, drugą nadano już za demokracji.
Kiedy niedawno przed Szubienicami (tak nazywamy go w Olsztynie) pojawiła się uliczna wystawa "Pomniki wdzięczności. Mitologizacja pamięci" wydawało się, że znowu powróci kwestia przeniesienia pomnika. Nie wróciła, co znaczy, że pomnik nie budzi już naszych emocji. A może nie budził nigdy, a tematem pasjonowało się tak naprawdę niewielkie grono mieszkańców Olsztyna?

Pomnik pomnikiem, a mnie zaciekawiło miejsce przed Szubienicami. Mamy tam teraz chyba największy parking w centrum Olsztyna. Jakiś czas temu w przestrzeni publicznej pojawił się pomysł, żeby miasto o sprzedało plac prywatnemu inwestorowi. I jak się pojawił tak i upadł.

Teraz mam nową, jak najbardziej na czasie i zgodną z obecnymi trendami, ideę. Taką to by w miejsce parkingu stworzyć park, który stałby się swoistym przedłużeniem Parku Centralnego czy jak wolą inni naturalną bramą do niego od strony centrum.

Jesteście za tym, żeby zamiast parkingu był tam park?

Co powinno powstać w miejsce parkingu przy Szubienicach?
1. Park
44.86%
2. Miasto powinno sprzedać plac prywatnemu inwestorowi
4.94%
Nic nie zmieniajmy. Niech nadal będzie tam parking
50.2%

Igor HrywnaKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antyradny #3070410 6 lip 2021 12:35

  Ten parking jest nielegalny. Zapisy mpzp są jednoznaczne - po rozbudowie Aury, parking powinien być zlikwidowany. Nie pierwszy i nie ostatni raz prezydent i zdzit łamią prawo. Pytanie: jak nazwać czerpanie korzyści z nielegalnego procederu?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsols #3070356 5 lip 2021 21:44

  Po zakazie wjazdu samochodem do centrum oczywiście trzeba będzie rozbetonować tę przestrzeń parkiem i zielenią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. mniszek_pudliszek #3070350 5 lip 2021 19:05

  Nigdy w życiu spp nie powstały po to, żeby finansować parkingi. To wymysł twojej wyobraźni. SPP są po to, żeby była rotacja pojazdów w strefie. Tylko i aż tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Piotrek #3070348 5 lip 2021 18:59

  Was to już do reszty powaliło. Jaki park? Przypominam, że strefy płatnego parkowania powstały po to aby budować kolejne parkingi. I co? I nic, pieniądze są przeżerane i wydawane na jakieś zielone glizdy zamiast budować parkingi. Miasto debili chce likwidować parkingi aby jak najbardziej utrudnić życie kierowcom. Lepiej ci politykujący złodzieje już nic nie robią i kasę biorą zamiast wymyślania.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz