Praca szuka człowieka!

2021-06-30 14:40:47 (ost. akt: 2021-07-08 08:28:03)
Pracownikom zdalnym najbardziej brakuje kontaktu z ludźmi

Pracownikom zdalnym najbardziej brakuje kontaktu z ludźmi

Autor zdjęcia: źródło: Pixabay

Jeśli gdzieś w Internetach znajdziemy ogłoszenie, że znana firma rekrutacyjna, która dla swoich klientów codziennie realizuje ambitne projekty rekrutacyjne — dziś akurat szuka administratora sieci IT — to kogo ta firma szuka konkretnie?

Obowiązki

Czym zajmuje się administrator sieci IT? Tak konkretnie — bez owijania w bawełnę… Oj, sporo tego…!

Instaluje, konfiguruje, administruje w firmie ewidencją lokalnych stacji roboczych i zarządza infrastrukturą serwerową. Instaluje i zarządza licencjami i ewidencją oprogramowania. Diagnozuje ewentualne problemy, gdy pojawia się awaria sprzętu, serwerów i systemów — a jak już zdiagnozuje, to natychmiast naprawia. Współpracuje z dostawcami oraz serwisem zewnętrznym. Odpowiada za bezpieczeństwo systemów informatycznych i ochronę danych w sieci lokalnej. Pomaga użytkownikom — stanowi stałą pomoc techniczną i szybko usuwa wszelkie awarie lub inne komputerowe problemy.

Człowiek orkiestra — chciałoby się powiedzieć…!

Co zatem oczywiste — każdy administrator sieci lub administrator strony internetowej musi biegle posługiwać się powierzonymi narzędziami, umieć szkolić pracowników w obsłudze wszelkich nowych technologii i wspierać ich w użytkowaniu poszczególnych systemów. Stale poszerza własną wiedzę, śledząc przy tym na bieżąco oczekiwania własnej firmy, ale też jej klientów — tak, by dostarczać usługi najwyższej jakości. Przełożonym rekomenduje najlepsze rozwiązania informatyczne. I, co oczywiste — przestrzega wszystkich procedur bezpieczeństwa.

Wymagania

Najczęściej praca administratora sieci lub strony internetowej wymaga bardzo dobrej znajomości obsługi i konfiguracji systemów operacyjnych Windows 7 i 10, Linux (Debian, Ubuntu) i Windows Server 2010-2016 (AD) oraz MS Exchange, pakietów biurowych (MS Office, OpenOffice, Libre), ale też znajomości topologii sieci oraz protokołu TCP/IP, a także narzędzi do monitorowania i zarządzania siecią. Administrator sieci, głównie pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa, musi też znać zasady routingu sieciowego, konfiguracji routerów końcowych (Mikrotik) i UTM. Dalej, musi umieć szybko diagnozować i rozwiązywać wszelkie problemy informatyczne i te związane ze sprzętem komputerowym. W dzisiejszych czasach w cenie jest też umiejętność pracy zdalnej (VPN, SSH). Pracodawcy doceniają ponadto umiejętność stworzenia profesjonalnej relacji z klientem, podejście biznesowe, zdolność analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów informatycznych i znajomość języka angielskiego.

Zarządzenie stroną internetową bardzo często oznacza też gotowość do wykonywania pilnych zadań w niestandardowych godzinach.

Korzyści

Pracodawcy doskonale wiedzą, że dobry administrator strony internetowej lub sieci wymaga odpowiedniego wynagrodzenia. Najczęściej oferują więc zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę lub kontrakt B2B — tak, by pracownik miał poczucie stabilności zawodowej. Do tego dają możliwość udziału w szkoleniach, ciągły rozwój w zakresie najnowszych produktów, systemów i infrastruktury oraz dostęp do najnowszych technologii i narzędzi.

Ile zarabia administrator? Średnie zarobki administratora to około 7 tys. brutto, choć 1 na 4 administratorów zarabia nawet 9 tys. brutto. Do tego bardzo często dochodzi prywatna opieka zdrowotna i choćby dofinansowanie do okularów.

Kto zatem ma odpowiednie przygotowanie, ilekroć w sieci, może czasem w prasie zauważy hasło praca administrator lub może nawet konkretnie praca administrator Olsztyn — niech aplikuje. Jak widać, jest o co walczyć!

Magdalena Maria Bukowiecka