Czy działka przy Głowackiego w Olsztynie potrzebuje planu? Zdania są podzielone!

2021-06-29 10:57:48(ost. akt: 2021-07-01 17:44:53)
Działka z zamkniętym basen miejskim przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Działka z zamkniętym basen miejskim przy ul. Głowackiego w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Paweł Klonowski, radny z klubu Koalicji Obywatelskiej, apeluje do władz miasta, żeby sporządziły plan zagospodarowania przestrzennego działki przy ulicy Głowackiego. Proponował to już jesienią, kiedy trwały przygotowania do pierwszego przetargu terenu z nieczynnym już basenem miejskim.
— Nie jest jeszcze za późno, żeby to zrobić — podkreśla w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" radny Paweł Klonowski.

Zdaniem radnego, który konsekwentnie postuluje przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego działki przy ulicy Głowackiego to również sposób na uniknięcie nieporozumień, które nastąpiły po pierwszym przetargu. Wówczas inwestor, który wylicytował działkę — przypomnijmy — wycofał się z jej zakupu, twierdząc, że przeszkodą w inwestycji są migrujące przez ten teren chronione prawem płazy. Teraz miasto ogłasza nowy przetarg na tę samą działkę. Jej cena wywoławcza to już 9 mln zł, a nie jak poprzednio 7,1 mln zł.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Inwestor prawdopodobnie użył żab jako pretekstu do wycofania się z wysokiej licytacji — uważa Paweł Klonowski. — Jednak plan zagospodarowania przestrzennego, a nie konieczność występowania o warunki zabudowy ucięłyby wszystkie spekulacje dotyczące obiektu, który może tam powstać — dodaje radny.

Paweł Klonowski uważa, że to teren, w którym powstaje olsztyńskie "city". I właśnie dlatego władze miasta same powinny określić za pomocą planu zagospodarowania przestrzennego, co może tam powstać.

— Już w tej chwili w Centaurusie pracuje ponad 1000 osób. To miejsce, które niedługo będzie główna wizytówką Olsztyna. To także szansa na tworzenie tak potrzebnych w naszym mieście miejsc pracy, a nie jedynie budowania pod mieszkania. To można realizować także w innych częściach Olsztyna — twierdzi radny Paweł Klonowski.

Innego zadnia niż Paweł Klonowski, co do potrzeby stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego działki po basenie miejskim przy ulicy Głowackiego, jest radny Tomasz Głażewski. Jego zdaniem w przypadku tego terenu całkowicie wystarczają warunki zabudowy.

— Każdy inwestor powinien sobie zdawać sprawę, że te warunki są określone również już istniejącą zabudową wokół działki. Tu nie ma możliwości wydania decyzji odbiegających od zasad wydawania warunków zabudowy. A te są bardzo precyzyjne — uzasadnia Tomasz Głażewski.

W Radzie Miasta Głażewski pracuje w komisji inwestycji. A to do niej swoje uwagi czy zapytania zgłaszają inwestorzy. I według informacji radnego, do tej pory nikt z nich nie zgłosił jednoznacznie potrzeby przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego działki przy Głowackiego jako warunku jej zakupu.

— Nowy przetarg ma być jesienią. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyszły inwestor wystąpił wcześniej o warunki zabudowy i rozwiał wszelkie wątpliwości, jeśli takie ma — podsumowuje radny Tomasz Głażewski.

O tym, że miasto najwyraźniej nie radzi sobie z zarządzaniem swoim majątkiem jest przekonany jeden z najgłośniejszych opozycyjnych radnych. Jarosław Babalski z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wytyka władzom Olsztyna liczne błędy.

— Jestem zwolennikiem pokrycia jak największej części miasta planami zagospodarowania przestrzennego. Nie może tak być, że kluczowe działki, a wystarczy spojrzeć na śródmieście, są bez planów zagospodarowania przestrzennego. Potem mamy takie kwiatki jak ten z działką na Głowackiego — mówi radny z klubu PiS.

Jarosław Babalski uważa również, że tempo prac nad wdrażaniem planów zagospodarowania przestrzennego jest nie do zaakceptowania. Powołuje się przy tym na „Raport o stanie miasta Olsztyn 2020”, a z niego ma wynikać, że Rada Miasta uchwaliła jeden taki plan. Uważa, że miasto musi być lepiej zarządzane, a obecne władze nie gwarantują zabezpieczenia ważnych interesów Olsztyna.

SK


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AtoJa #3070040 1 lip 2021 20:45

    Ad vocem do poprzedniego wpisu.Sporządzenie planów krępuje decyzyjność urzędników dlatego są temu przeciwni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. AtoJa #3070035 1 lip 2021 18:18

    Na takie atrakcyjne działki w ścisłym centrum miasta muszą być plany, bo mieszkańcy powinni mieć wpływ na charakter i wyglad takich miejsc swojego miasta.Teraz to jakiś urzędnik decyduje o tym, a to wygląda bardzo podejrzanie. To jest jakaś cholernie podejrzana luka w prawie, że takie decyzje , które mają wpływa na wygląd i funkcjonowanie miasta na dziesiątki lat może podejmować urzędnik.

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz