Badają teorie spiskowe radnej Janiny Anuszkiewicz z Olecka

2021-06-28 19:40:32 (ost. akt: 2021-06-28 18:21:44)
Radna Janina Anuszkiewicz

Radna Janina Anuszkiewicz

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi dochodzenie w sprawie antysemickiego wystąpienia radnej Janiny Anuszkiewicz z Olecka.
Zawiadomienie dotyczy czynu należącego do kategorii przestępstw nienawiści popełnionych m.in. na tle rasowym — wyjaśnia prokurator Rafał Haraburda z Prokuratury Rejonowej w Sejnach. — W okręgu suwalskim jest to właśnie prokuratura w Sejnach. Postępowanie na razie jest w toku, więc trudno mi jeszcze cokolwiek innego dodać.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez radną z Olecka złożyło kilka podmiotów, ale do czasu zamknięcia wydania nie otrzymaliśmy informacji z sejneńskiej prokuratury, które. Już wcześniej złożenie zawiadomienia zapowiadał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Wyjaśnień domagało się także Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Natomiast Prokuratura Rejonowa w Sejnach powierzyła prowadzenie dochodzenia Komendzie Powiatowej Policji w Ełku. Policjanci już poprosili olecki ratusz o przesłanie kserokopii protokołu posiedzenia komisji, jak też zapisu nagrania posiedzenia, na którym padła kontrowersyjna wypowiedź radnej. Postępowanie dotyczy publicznego znieważania z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej lub wyznaniowej, co podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a także publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści m.in. na tle różnic narodowościowych.

— W dalszym ciągu wyjaśniane są okoliczności tego zdarzenia, weryfikowane i analizowane zebrane do tej pory ustalenia. Od tego będą zależały dalsze kroki i decyzje merytoryczne w tej sprawie — informuje Agata Kulikowska de Nałęcz, rzecznik prasowy KPP w Ełku.

W wypowiedzi radnej, choć podkreślała, że wypowiada się poza protokołem (ale przecież na oficjalnym posiedzeniu komisji), niestety pojawił się też wątek antysemicki.

— W Warszawie są wybudowane osiedla i stoją puste, niezasiedlone. Czekają na Żydów. Wymordują nas, a później przejmą. Żydzi do tej pory nie uznali Jezusa, oni są narodem wybranym i czekają na przyjście Mesjasza. Wiadomo, jakie mają pochodzenie Bill Gates i ci inni. Wszystko robią, żeby to oni zapanowali nad światem, tak jak Hitler robił, żeby rasa aryjska zapanowała nad światem. Mówię to w bardzo telegraficznym skrócie, ale też mówią o tym naukowcy, wielcy ludzie. Proszę tego nie protokołować, to tak między nami — podkreśliła radna Anuszkiewicz.

Rada Miejska w Olecku, gdy sprawa nabrała rozgłosu, przyjęła w formie uchwały stanowisko w sprawie antysemickiej wypowiedzi radnej Anuszkiewicz. Radni zdecydowanie odcięli się od jej poglądów. Jednocześnie uznali, że radna … jedynie posługiwała się cytatami.


Zbigniew Malinowski


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #3069828 29 cze 2021 08:01

  Najsmutniejsze jest to że komuś mocno zależy na propagowaniu takich spiskowych teorii ale jeszcze gorzej: część ludzi naprawdę w te idiotyzmy wierzy! Narodowy socjalizm kwitnie w kraju który od tegoż narodowego socjalizmu najmocniej ucierpiał!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3069778 28 cze 2021 23:19

  Idiotka jako wzór idiotki. Zapamiętać i przypominać przy wyborach

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Robak61 #3069741 28 cze 2021 19:47

  Tu raczej potrzebna jest diagnoza lekarza psychiatry

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz