Głaz ma upamiętniać miejsce kaźni. Już stoi przy głównej ulicy [FOTO, WIDEO]

2021-06-28 15:52:11(ost. akt: 2021-06-28 16:27:04)
Tomasz Sławiński składa kwiaty przy głazie

Tomasz Sławiński składa kwiaty przy głazie

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Świadkowie tamtych czasów mówią o tym miejscu z trwogą i przerażeniem. W piwnicach funkcjonariusze UB katowali osadzonych. Kilka dni temu przed tym budynkiem stanął głaz ze stosowną tablicą.
Dziś (28 czerwca) przy bloku mieszkalnym położonym przy ulicy Kościuszki 9 w Iławie odbyło się oficjalne "odsłonięcie" głazu upamiętniającego pomordowanych tu w latach 1945-1956. To wówczas w tym budynku mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. - Świadkowie tamtych czasów mówią o tym miejscu z trwogą i przerażeniem - mówił inicjator, radny Tomasz Sławiński. - A naszym zadaniem jest pamiętać o patriotach, którzy za ojczyznę oddali życie.




Na wstępie hymn państwowy na trąbce zagrała Agata Otręba. Wśród gości znaleźli się: burmistrzowie Iławy Dawid Kopaczewski oraz Kisielic Rafał Ryszczuk, przewodniczący rady miasta Michał Młotek, radni miejscy oraz inni mieszkańcy Iławy.
Inicjator całego przedsięwzięcia Tomasz Sławiński mówił, że zgromadziliśmy się w wyjątkowym miejscu, szczególnie zapisanym na kartach historii naszego miasta.


Głos zajął także Piotr Lisiecki z Ruchu Narodowego: - Warto pamiętać (...). Słyszeliśmy już, by zostawić te sprawy historykom, ale mimo to warto.


Na uroczystość przybył także Andrzej Sarnowski, bratanek Marcjana Sarnowskiego. Oddział Marcjana Sarnowskiego "Cichego" działał w okresie od lipca 1946 do lutego 1947 r. na obszarze Nowe Miasto Lubawskie - Brodnica - Iława.
A. Sarnowski opowiedział historię koleżanki swojej mamy, która umarła na skutek okropnego traktowania w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa w Iławie.


Uwaga, to dość drastyczny opis. Jeśli nie masz 18 lat, masz słabe nerwy lub nie chcesz tego oglądać, nie odtwarzaj tej zawartości.


Głaz został poświęcony przez ks. Damiana. Zgromadzeni złożyli kwiaty. Uroczystość trwała nie dłużej, niż 30 minut.

Na głaz i tablicę, na której widnieją słowa:
By pamięć od śmierci uchronić
w hołdzie ofiarom komunistycznego terroru
więzionym, torturowanym i mordowanym
przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Iławie
którego siedziba znajdowała się w tym budynku
w latach 1945-1956
Cześć ich pamięci
Iława, 2021 r.

wydano 3.300 zł. Darczyńcy chcą pozostać anonimowi.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl