Jaki jest problem z hulajnogami elektrycznymi w Olsztynie?

2021-06-26 15:15:08 (ost. akt: 2021-06-26 16:13:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztynianie najwyraźniej polubili hulajnogi elektryczne. Chętnie korzystają z nowych środków transportu. Nowelizacja przepisów sprawiła, że mamy jasno ustalone zasady podczas jazdy hulajnogą, jednak ich parkowanie pozostawia już sporo do życzenia.
Porozrzucane hulajnogi przeszkadzają m.in. radnemu Pawłowi Klonowskiemu, który złożył interpelację w tej sprawie. Prezydent Olsztyna odpowiedział, że nie może z tą sprawą nic zrobić.

W aktualnym stanie prawnym zarządca drogi nie ma żadnych podstaw do ograniczenia czy wydawania zezwoleń na prowadzenie takiej działalności. Dotychczas tylko jedna z firm prowadziła z miastem rozmowy dotyczące zasad funkcjonowania systemu i w swojej ofercie uwzględniła sugestie dotyczące stref ograniczonej prędkości czy parkowania — napisał Piotr Grzymowicz w odpowiedzi na interpelację.

Paweł Klonowski nie poddaje się i planuje podjąć dalsze kroki. Radny kontaktował się m.in. z samorządowcami z Gdańska, którym udało się wstępnie uporządkować zasady parkowania wypożyczonych hulajnóg elektrycznych. Podobne rozwiązanie można wprowadzić w Olsztynie, należy tylko podjąć odpowiednie działania.

Gdańsk podpisał porozumienie z wszystkimi operatorami hulajnóg elektrycznych, przynajmniej w sferze ustalenia zasad. Na ulicach Trójmiasta jeszcze nie jest idealnie, ale podjęto już pierwsze kroki, które mają ucywilizować korzystanie z hulajnóg elektrycznych. W Gdańsku udało się zrobić coś, czego nasz ratusz niestety nie dostrzega — mówi radny Paweł Klonowski. — Problem z hulajnogami elektrycznymi istnieje i musimy o tym mówić. My mamy narzędzia do naprawienia tego problemu, tylko musimy chcieć je wykorzystywać. Nieuporządkowane hulajnogi przeszkadzają mi wizualnie, bo ja nie lubię chaosu w mieście, ale proszę zwrócić uwagę na osoby z niepełnosprawnością wzrokową. To jest realne zagrożenie dla ich zdrowia lub nawet życia — zauważa Paweł Klonowski.

Fot. Alicja Kowalczyk

Problem hulajnóg elektrycznych niestety nie ogranicza się tylko do chaotycznego parkowania. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na fakt, że osoby jeżdżące pojazdami nie zachowują bezpiecznego. Skontaktowała się z nami nasza czytelniczka, żeby poskarżyć się, że młodzież podczas jeżdżenia na hulajnogach nie zwraca uwagi na pieszych. Szczególnie zagrożeni są seniorzy, którzy mogą w porę nie zareagować i zostać potrąconym. Spotkała mnie sytuacja, w której prawie zostałam potrącona przez młodego chłopaka jadącego na hulajnodze elektrycznej, który wcale nie zwracał uwagi na pieszych. Może policja powinna zająć się tym problemem? Gdyby funkcjonariusze wystawiali mandaty zamiast dawać pouczenia, to sprawa by się natychmiast rozwiązała.

Z problemem hulajnóg elektrycznych zmagają się niemal wszystkie miasta w Polsce. Oprócz wcześniej przytoczonego Gdańska, przepisy odnoszące się do korzystania i parkowania hulajnóg elektrycznych wprowadził m.in. Kraków.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Co powinniśmy zrobić z hulajnogami elektrycznymi w Olsztynie?
pokaż wyniki »

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tex #3069587 27 cze 2021 08:34

    Starym dziadom wszystko przeszkadza, mnie chociaż jestem w średnim wieku zaczyna wkurwiać młodzież. Standard.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. ols #3069577 26 cze 2021 23:42

    Model hiszpański, czyli strefa tempo30 dla całego miasta. Zgodnie z obecnymi przepisami pozwoli to na jazdę hulajnogą po ulicy. Na to jednak nie ma szans, więc należy rozszerzać osiedlowe strefy tempo30 oraz rozbudowywać sieć dróg rowerowych, po których muszą się poruszać hulajnogiści.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz