Mężczyźni coraz częściej idą na urlop ojcowski

2021-06-23 12:37:33(ost. akt: 2021-06-23 13:05:51)

Autor zdjęcia: Pixabay

Tatusiowe coraz chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego - wynika z najnowszych danych ZUS-u. Jak jest na Warmii i Mazurach?

Ojcowie korzystają z urlopów celem wychowywania dziecka


Gdy rodzi się dziecko, zazwyczaj opiekę nad nim przejmuje matka. Warto przypomnieć o tym, że również ojcowie mają taką możliwość, a wspierają ich w tym przepisy prawa. Rodzice dziecka mogą skorzystać z trzech typów urlopów. Są to: urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski. ZUS w województwie warmińsko-mazurskim w 2020 roku z tytułu korzystania z urlopów wypłacił ponad 17 tys. zasiłków macierzyńskich, z czego 5 tys. to świadczenia dla ojców.
Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie.

Tata na macierzyńskim


Jak wynika ze statystyk ZUS, to jednak matki najczęściej korzystają z tego świadczenia. Popularność tego świadczenia wśród pań wynika z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad niemowlakiem.

— Jeśli po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości na Warmii i Mazurach skorzystało tylko 223 ojców. Ojcu dziecka przysługuje również zasiłek macierzyński w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Rodzicielski nie bije rekordów


Po urlopie macierzyńskim oboje rodziców mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci — do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

— Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie. Ważne, aby w sumie nie przekroczyli limitu 32 lub 34 tygodni. W 2020 r. na Warmii i Mazurach z urlopu rodzicielskiego skorzystało tylko 81 mężczyzn — dodaje Anna Ilukiewicz.

Ojcowski jest trendy


Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. Z tego uprawnienia, tatusiowe chętnie korzystają. W ubiegłym roku w naszym województwie skorzystało z niego 4651 ojców.

Źródło: ZUS

Z okazji Dnia Ojca wszystkim panom, którzy pokazują swoim dzieciom ważne ścieżki, zapewniają radosne dzieciństwo i potrafią współpracować z ich mamami w wychowaniu pociech, życzymy pomyślności i sukcesów.