Chłopiec na asfalcie oglądał Rajd Polski. Sportowcy go szukają

2021-06-22 07:48:29(ost. akt: 2021-06-22 14:06:04)
Chłopiec kładzie się na asfalcie, żeby spod czarnych osłon obejrzeć przejazd zawodników ulicami stolicy. Rajd jest zamknięty dla publiczności

Chłopiec kładzie się na asfalcie, żeby spod czarnych osłon obejrzeć przejazd zawodników ulicami stolicy. Rajd jest zamknięty dla publiczności

Autor zdjęcia: facebook.com/robert.hundla

Fani motosportu w Polsce co roku czekają na kolejną edycję Rajdu Polski. W tym roku impreza odbyła się bez udziału kibiców, a organizatorzy dołożyli starań, żeby... nikt nie obejrzał tego widowiska. Niektórzy jednak próbowali, szczególnie chłopiec z Warszawy, którego zdjęcie obiegło internet.
Rajd Polski jest imprezą z długą tradycją. Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się już sto lat wcześniej w Warszawie. Wydarzenie jest wielkim świętem dla fanów polskiego motosportu, którzy na Rajd Polski czekają cały rok. Niestety z powodu pandemii tegoroczna edycja wyścigu odbyła się bez udziału publiczności, a organizatorzy postanowili odgrodzić trasę wyścigu czarnymi ekranami.

Inauguracja 77. Rajdu Polski odbyła się w tym roku na odcinku kwalifikacyjnym Tarły. Kierowcy swoje zmagania rozpoczęli na szutrowych mazurskich drogach, a finisz imprezy zaplanowany został na słynnej ulicy Karowej w Warszawie. Rajd Polski od dawna związany jest z województwem warmińsko-mazurskim. W tym roku — oprócz inauguracji wyścigu w Mikołajkach — kierowcy przejechali również odcinki specjalne w Olecku, Świętajnie i Wieliczkach. Odcinki testowe zaplanowane były również w gminie Mrągowo.

Finisz wyścigu odbył się jednak w atmosferze skandalu. Na mazurskich drogach szutrowych zmagania kierowców z całego świata obserwowało kilku kibiców. Finał imprezy w stolicy był niemal niemożliwy do obejrzenia na żywo. Internet obiegło zdjęcie chłopca, który kładzie się na asfalcie, żeby spod czarnych osłon obejrzeć przejazd zawodników ulicami stolicy. W sieci zawrzało, a do tej sytuacji odniosło się kilku uczestników rajdu.


Jeden z zawodników — Robert Hundla — prosi o pomoc w znalezieniu chłopca ze zdjęcia. Rajdowiec chce mu zaproponować rekompensatę za działania organizatorów. Sportowiec zaapelował do fanów motosportu na swoim profilu facebookowym.

KOCHANI PRZYJACIE RAJDÓW, PRZYJACIELE MOTOSPORTU ORAZ WSZYSCY CI, KTÓRZY KOCHAJĄ NASZ SPORT POMÓŻCIE!!
Szukam chłopca którego widzicie na zdjęciu poniżej... cel jest prosty... chcemy my wszyscy, zawodnicy, przeprosić Go za sytuacje w jakiej postawili go organizatorzy ostatniego rajdu polski (pisze celowo mała litera ponieważ nie zasługują na nic więcej)...
Chcielibyśmy PRZEPROSIĆ GO za to, w jaki upokarzający sposób został potraktowany on, ale również i wielu innych kibiców którzy we krwi maja benzynę.
W imieniu swoim oraz moich kolegów zawodników chciałbym zaprosić tego Chłopca na mój koszt wraz z osobą towarzyszącą na jedną z pozostałych rund RSMP, aby udowodnić mu, że jest wśród nas wielu, którzy kochają ten piękny sport i mają go głęboko w sercu. Wiec ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... niech udostępni lub pisze do mnie, a wierzę, że pokażemy temu dziecku prawdziwego DUCHA RAJDÓW!

Temat podjęli inni uczestnicy ORLEN 77 Rajdu Polski, wśród nich Jan Chmielewski, który na swoim Facebooku pisał tak:

Chciałbym zapytać o co chodzi... Byłem na Karowej wiele razy. Kilka razy wydaje mi się, że zrobiłem tam show. Nikt z organizatorów mi za to nie płacił. Tym razem jednak coś pękło. Ja za szmatami, a w środku za to VIPowie. Vipowie którzy nic w rajdach, dla rajdów i przy rajdach nie zrobili. Vipowie którzy wychodzili zza płotu, gdy zaczęła jechać stawka, cała RSMP nie zgłoszona do ERC. W imię czego...?

Decyzja organizatorów Rajdu Polski o braku udziału publiczności wywołała oburzenie kibiców. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, które krytykują te rozwiązanie. 77. edycja Rajdu Polski była organizowana w momencie, kiedy obostrzenia były luzowane, a wydarzenia sportowe regularnie odbywały się z udziałem publiczności.

A czym są kibice dla kierowców rajdowych z naszego regionu?


— Każdy sportowiec ma świadomość tego, że kibice są esencją sportu. Gdybyśmy ścigali się w „wirtualnym świecie” i zabrakłoby kibiców, to byłoby zupełnie inne napięcie i potrzeba rywalizacji. Moim zdaniem sport bez kibiców nie istnieje. W przypadku rajdów wiele osób woli je oglądać na ekranie telewizora, tłumacząc to tym, że „chociaż coś zobaczą”, ale na żywo uczucia są zupełnie inne, zapach, atmosfera, dźwięk silnika i dynamika — to wszystko odczuwamy inaczej. Podkreślam to jeszcze raz — kibic jest najlepszym dopingiem i bardzo ważnym elementem każdego sportu — mówi Krzysztof Hołowczyc.


A Zbigniew Staniszewski dodaje: — Kibice mają ogromne znaczenie, dają nam „Powera”. Jak jestem na treningu, gdzie nikogo nie ma to wydaje mi się, że jadę szybko i że lepiej się już nie da. W momencie kiedy wjeżdżam na tor lub na rajd, gdzie są kibice, no to wtedy nie da się po prostu przejechać, trzeba wzbić się na wyżyny, wcisnąć gaz do końca i — jak to się mówi w języku rajdowym — przejechać bombą. Kiedy ludzie są, patrzą, to już nie są żarty, nie ma żadnej taryfy ulgowej, po prostu trzeba pojechać na maksa.


Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna Weichhaus #3069867 29 cze 2021 15:57

  Jeśli potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, skontaktuj się z panią Pamelą Rosa Flores. Otrzymałam pożyczkę 500000 euro od jej pamelarosaflores11@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jarosław Puszko #3069372 23 cze 2021 12:09

  Dzień dobry: kwestia sprostowania - miejscowość to TAŁTY (nie Tarły) i kibiców nie było "kilku" tylko spora grupa, co widać na naszym filmie: https://youtu.be/Lo7lnEB4p8U Natomiast przedstawienie załóg rajdu odbyło się w centrum Miasta Mikołajki i tam kibice - jak co roku - mogli oglądać i słuchać tego wydarzenia bez przeszkód. Również na tor Mikołajki Arena kibice zostali wpuszczeni do kilku sektorów. To z kolei widać na filmie: https://youtu.be/6D1P87VQsMQ Zachęcamy także do przejrzenia zdjęć z etapów na Mazurach, gdzie nie widać ani czarnych płacht, ani barier ograniczających widoczność: https://www.facebook.com/ MiastoMikolajki/posts/4008801955851711 https://www.facebook.com/MiastoMikolajki /posts/4008801955851711 Pozdrawiam serdecznie z Mikołajek.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mateusz #3069344 22 cze 2021 22:59

  Tarły?? TAŁTY!!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. magda #3069313 22 cze 2021 14:21

  Cwany gapa, dobry sposób na reklamę wizerunkową, takich dzieci i ludzi było więcej, może warto zbojkotować organizatorów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz