Nowa siedziba olsztyńskiego Muzeum Sportu

2021-06-21 16:20:34 (ost. akt: 2021-06-21 16:24:04)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyn

Z powodu przebudowy Uranii Muzeum Sportu musiało zostać przeniesione. Na nową siedzibę wybrano V LO w Olsztynie. W poniedziałek (21 czerwca) odbyło się uroczyste otwarcie.
Przez najbliższe 3 lata Muzeum Sportu będzie znajdować się w LO V przy ul. Krasickiego. Opiekunom instytucji udało się przenieść około 3 tys. eksponatów, czyli 1/3 wszystkich zbiorów.

— Nie mogło być oczywiście tak, żebyśmy nie zabrali ze sobą kawałka hali Urania. Prezentujemy kilka klepek parkietu oraz siedzenie wymontowane z hali — mówi opiekun Muzeum Sportu Tomasz Lenkiewicz z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Do najcenniejszych zbiorów należą gabloty AZS-u, Warmii, repliki medali Jerzego Kuleja oraz garnitury reprezentacji olimpijskich przekazane przez samych sportowców. Zbiory, które znalazły się w szkole są bardzo bogate, jednak opiekunowie muzeum chcą zwiększyć ilość eksponatów. Na szczęście, przestrzeni nie brakuje – do dyspozycji mają jeszcze jeden hol na innym piętrze szkoły.

Anna Struk, dyrektorka V LO, planuje organizację wydarzeń sportowych, z których każde będzie poświęcone innej dyscyplinie:

— Gośćmi każdego ze spotkań mają być sportowcy, którzy spotkają się z młodzieżą, opowiedzą o swojej dyscyplinie i pracy, jaką musieli wykonać, by osiągnąć sukces. Mają być pokazy technik sportowych, a wydarzenia byłyby połączone z rozgrywkami o mistrzostwo Olsztyna w danej dyscyplinie. Na takie wydarzenia będziemy też przygotowywać wystawy tematyczne — informuje dyrektorka.

Muzeum mogą zwiedzać grupy zorganizowane i goście indywidualni, jednak zasady funkcjonowania instytucji są ciągle opracowywane. Opiekunowie planują rozpoczęcie większej działalności Muzeum Sportu od września.

Muzeum Sportu powstało w 1988 roku, a pomysłodawcą i założycielem był Marian Tadeusz Rapacki. Instytucja swoją oficjalną działalność rozpoczęła 12 maja 1989. Pierwszą siedzibą była świetlica klubowa OKS na stadionie przy ul. Piłsudskiego 69a. Od 2004 roku siedzibą Muzeum Sportu była Hala Widowiskowo-Sportowej Urania.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD