Hulajnogi w Olsztynie można zostawić gdzie i jak się chce

2021-06-22 07:11:03 (ost. akt: 2021-06-21 19:22:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Radny Klonowski złożył interpelację w sprawie wyznaczenia specjalnych miejsc do parkowania wypożyczanych hulajnóg elektycznych. W odpowiedzi usłyszał, że jest to niemożliwe i że nic się nie zmieni.
Radny Paweł Klonowski zwrócił się z interpelacją do prezydenta Olsztyna. Dotyczyła uporządkowanie przepisów regulujących wypożyczanie hulajnóg elektycznych. Radny zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieuregulowane prawnie korzystanie z pojazdów.

— Wśród głównych problemów wymienić należy przede wszystkim kwestie nieuregulowanego poruszania się pojazdami po chodnikach i drogach rowerowych oraz jezdniach, osiąganie zbyt dużych prędkości w terenach stanowiących na przykład ruchliwe deptaki, przede wszystkim jednak ich skandalicznego nierzadko parkowania. Ten ostatni problem uważany jest jako szczególnie niebezpieczny dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Nie bez znaczenia jest również podatność na akty wandalizmu i ogólnie wrażenie wzmagania chaosu w przestrzeni publicznej — napisał w intepelacji Radny Klonowski.

Paweł Klonowski powołał się na Gdańsk, który posiada uregulowane przepisy korzystania z hulajnóg elektycznych i specjalne strefy do ich parkowania. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane od 1 czerwca w Krakowie, gdzie na terenie miasta wyznaczono ponad 250 miejsc do parkowania hulajnóg elektycznych.

W odpowiedzi na interpelację radnego Klonowskiego czytamy, że w tej chwili w Olsztynie dokładniejsze uregulowanie przepisów jest niemożliwe. Dlaczego? Wyjaśnił to prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

— W aktualnym stanie prawnym zarządca drogi nie ma żadnych podstaw do ograniczenia czy wydawania zezwoleń na prowadzenie takiej działalności. Dotychczas tylko jedna z firm prowadziła z Miastem Olsztyn rozmowy dotyczące zasad funkcjonowania systemu i w swojej ofercie uwzględniła sugestie dotyczące stref ograniczonej prędkości czy parkowania — napisał prezydent miasta.

W tej chwili w Olsztynie obowiązują ogólnopolskie przepisy regulujące jazdę na hulajnogach elektrycznych. Na dalsze rozwiązania odnośnie hulajnóg przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Do tematu (pilnego) wrócimy.

kgKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allsteen #3069296 22 cze 2021 09:35

  Hulajnogi hulajnogami, a co się stało z rowerem miejskim? Rower jest bardziej uniwersalny, mnóstwo ludzi z niego korzystało i to w każdym wieku, a z hulajnóg korzysta głównie młodzież.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. dis #3069287 22 cze 2021 09:04

  Nad czym tu się głowić? Przecież 20 maja weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady poruszania się i parkowania e-hulajnóg. Zgodnie z nimi parkowanie dozwolone jest wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, a jeżeli nie ma takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, zachowując, co najmniej 1,5 m przejścia. Za nieprawidłowe zaparkowanie e-hulajnogi grozi mandat. Za pozostawienie tego jednośladu na chodniku tak, że utrudnia przejście, grozi 100 zł mandatu - podobnie jak za zostawienie go przed przejściem dla pieszych. Za porzucenie elektrycznej hulajnogi w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca mandat wynosi 300 zł, a za pozostawienie jej na niebieskiej kopercie - 500 zł. Nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi mogą być usunięte w trybie art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sprzątaniem powinna zajmować się straż miejska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 3. zasx #3069286 22 cze 2021 08:47

  Pilny temat... Znów socjaliści chcą wciskać przepisy tam, gdzie są zbędne. Niedługo opracują przepis ile można papieru do podcierania wykorzystać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD