Klawisze fortepianu zamiast pasów? Tylko w Olsztynie!

2021-06-21 18:19:05 (ost. akt: 2021-06-21 18:05:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na ul. Kościuszki obok Państwowej Szkoły Muzycznej jest już przejście dla pieszych namalowane na wzór klawiatury fortepianu. Pasy powstały dzisiaj w nocy, ale uroczystość związana z 75. rocznicą działalności szkoły odbędzie się we wtorek.
Pomalowanie przejścia dla pieszych na wzór klawiatury fortepianu jest pomysłem szkolnej Rady Rodziców.

Wpadłam na pomysł wymalowania tej nietypowej zebry, który przedstawiłam podczas Rady Rodziców na początku roku szkolnego. Chcieliśmy zrobić coś radosnego w tych smutnych czasach. Zależało nam na zwróceniu uwagi na to, że szkoła muzyczna jest bardzo ważnym punktem na mapie Olsztyna, a jednocześnie na uświetnieniu jej 75. urodzin — mówi Katarzyna Poluchowicz, sekretarz Rady Rodziców PSM w Olsztynie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Inicjatorzy musieli uzgodnić wszystkie szczegóły z władzami miasta oraz zarządem ZDZiT-u. Okazało się, że wszyscy zainteresowani wykazali się ogromnym entuzjazmem. Przez cały okres nauki zdalnej trwały rozmowy, później rozpoczęły się spotkania z inżynierem ruchu i wiceprezydentami miasta, którzy mogli zrealizować projekt.

Bardzo podobała się nam reakcja prezydenta miasta i pani wiceprezydent, którzy byli zachwyceni inicjatywą, a dyrektor ZDZiT-u oraz miejski inżynier ruchu bardzo pozytywnie podeszli do tego pomysłu. Będzie to prezent od miasta dla naszej szkoły! — dodaje Teresa Taradejna, dyrektorka PSM.

We wtorek (22 czerwca) o godzinie 11 odbędzie się kameralna uroczystość z okazji 75. działalności PSM w Olsztynie, na której prawdopodobnie pojawi się prezydent miasta Piotr Grzymowicz oraz wiceprezydent Ewa Kaliszuk. Wystąpi również orkiestra dęta PSM oraz Big Band.

Nie chcemy robić wielkiej uroczystości, ponieważ wciąż obowiązują nas normy epidemiologiczne. Zaplanowaliśmy uroczyste przecięcie wstęgi, pierwsze przejście po nowych pasach, później odbędzie się mini koncert naszej orkiestry — mówi pani dyrektor.

Fot. Zbigniew Woźniak

Z przyczyn epidemiologicznych nie było możliwości zorganizowania innej formy obchodów rocznicy, dlatego Rada Rodziców i dyrekcja postanowiły uczcić ją w inny i nietypowy sposób. Te wyjątkowe pasy podkreśliły charakter szkoły a wybór ich umiejscowienia nie jest przypadkowy. Inicjatorom akcji zależało na tym, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię. Są to pasy po których wielu uczniów codziennie przez to przejście przechodzi, a trzeba pamiętać, że nie jest to najbezpieczniejsze miejsce. Jeżdżą tamtędy tramwaje, jest tam skrzyżowanie ulic, więc ruch jest spory.

Przejście będzie usytuowane na ulicy Kościuszki między szkołą muzyczną a placem Pułaskiego. W tym miejscu jest dwukierunkowa ulica Kościuszki, dlatego inżynier ruchu uznał, że klawiatura będzie widoczna od strony najazdu kierowców z obu stron. Dodatkowo będą pionowe oznakowania przejścia, dzięki temu wszyscy będą widzieli, że tam znajduje się przejście dla pieszych — twierdzi Katarzyna Poluchowicz.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #3069290 22 cze 2021 09:11

  Uzgadniali sobie z miastem i Zdzitem... A uzgadniali to z ustawodawcą? Legalne takie coś jest? W Kodeksie drogowym nie widziałem fortepianu...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD