Aleję Zdobywców Kosmosu zrealizuje miasto

2021-06-21 10:12:44 (ost. akt: 2021-06-21 12:59:45)
W tym miejscu ma powstać Aleja

W tym miejscu ma powstać Aleja

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To oznacza, że Alei, która miała być niejako uzupełnieniem nowoczesnego wieżowca, nie zrealizuje — jak wynikało z umowy — inwestor Centaurusa. Inwestycję w całości przejmuje miasto. A konkretniej firma… realizująca rozbudowę linii tramwajowej.
Konkurs architektoniczny na budowę Alei rozstrzygnięto jeszcze w 2011 roku. Zwyciężył projekt Jarosława Banasia i Kamili Renusz. Z dokumentacji projektowej wynika, że proponuje się upamiętnienie 13 kosmonautów. Oto lista: Jurij Gagarin, John H. Glenn Jr, Walentina W. Tiereszkowa, Aleksiej Leonow, Neil A. Armstrong i Edwin E. Aldin, Mirosław Hermaszewski, Sally Kristen Ride, Walerij Polakow, Yang Liwei, George Zamka, James Lovell, Bruce McCandless II, Swietłana Sawicka.
Układ płyt chodnikowych ma przypominać układy scalone.

W nawierzchni projektuje się miejsca na płyty upamiętniające kosmonautów, od których aleja wzięła swoją nazwę. Projektuje się 13 punktów o wymiarach 90×90cm, które docelowo mają być płytą mosiężną lub granitową w połączeniu z mosiądzem według ustaleń i wymagań Urzędu Miasta w Olsztynie”.

Ledowe linie miały prowadzić aż do Planetarium i przy okazji przeprowadzić spacerowiczów przez elementy edukacyjne. Wiemy, że inwestor Centaurusa przedstawił w ratuszu projekt, ale nie jest spójny ze zwycięską pracą konkursową. Jak podaje „Wyborcza Olsztyn” — inwestor zobowiązał się do przekazania 900 tys. zł na urządzenie alei.

Między inwestorem a miastem ma dojść do specjalnego porozumienia w tej sprawie. Aleję Zdobywców Kosmosu wykonać ma… firma realizująca rozbudowę linii tramwajowej przy okazji zagospodarowania terenów wokół torowisk. Do tematu wrócimy w najbliższym wydaniu „Naszego Olsztyniaka”.
PJ


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hehe #3069243 21 cze 2021 14:31

    lepiej jakby miasto realizowało naprawy dróg, bo w Olsztynie potrzebny jest samochód terenowy by nie jeździć slalomem i to już nie jest śmieszne...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD