Czy problemy z tramwajami są już za nami?

2021-06-21 09:48:20 (ost. akt: 2021-06-21 09:50:47)
Nowa Panorama zaczęła jeździć po Olsztynie.

Nowa Panorama zaczęła jeździć po Olsztynie.

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Odbiór tureckich tramwajów opóźniał się przez szereg czynników. Skoro jednak tramwaj Durmazlara jeździ już po Olsztynie, to chyba problemy, które zgłaszało miasto, zostały rozwiązane?
Odbiór tureckich tramwajów nie szedł zgodnie z harmonogramem, bo kilka elementów pojazdów nie było zgodnych ze specyfikacją techniczną. Mimo uzyskania świadectwa homologacji nie mogły więc wyjechać na ulice. Jednym był wyższy pobór prądu od deklarowanego przez producenta i wyższy poziom hałasu. Miasto zgodziło się też na aneksowanie umowy, żeby Turcy mogli naprawić błędy. O problemy z odbiorem pytaliśmy wielokrotnie. W marcu ratusz odpowiedział na konkretne pytania.
O dziwo przyznał wówzas, że… nie wie, jaki jest pobór prądu tramwajów, co do którego były zastrzeżenia.
W ofercie jest deklarowany parametr, ale w trakcie homologacji nie jest to określane, więc my musimy go teraz zweryfikować — mówiła nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Wszystkie problemy musiały zostać wyjaśnione, skoro tramwaj Durmazlara wyjechał na ulice. Zapytaliśmy jednak, czy tak faktycznie jest.

Opis Przedmiotu Zamówienia dopuszczał wózki skrętne i ten parametr został spełniony. Zostały jeszcze hałas i nośność, które są ograniczeniami normowymi i które zostały spełnione. Pojazd został dopuszczony do ruchu, co potwierdziła homologacja i uzyskane przez producenta certyfikaty — mówi Marta Bartoszewicz.

Tymczasem turecka Panorama odmówiła posłuszeństwa już w pierwszym tygodniu.
Przypomnijmy, że Panorama obsługuje tylko linię nr 2, bo pojazd jest dłuższy od Solarisa Tramino. Nie zmieściłby się więc przy Wysokiej Bramie, a linia nr 3 obecnie nie kursuje.
W nowym tramwaju wystąpił problem z układem hamulcowym. Wystarczył reset systemu i wszystko wróciło do normy. Mimo to – wrócimy do sprawy nowych tramwajów w najbliższym wydaniu „Naszego Olsztyniaka”.


PJ

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lucek #3069259 21 cze 2021 15:19

  Czyli dopuszczono jeden wielki bubel do użytku z narażeniem pasażerów. Ktoś coś pod stołem.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #3069250 21 cze 2021 14:42

  tramwaje to dramat Olsztyna i utrapienie olsztynian. Pani Marcie Bartoszewicz nie przeszkadza większy hałas pojazdów, a zdanie mieszkańców już jej nie interesuje... Dzięki tym cudownym urządzeniom, cała reszta ulic w Olsztynie wygląda jak po drugiej wojnie światowej, nikt sobie nie zawraca głowy dziurami w jezdni poza centrum, bo po co, przecież to mieszkańcy muszą kupować nowe zawieszenie do aut, a nie urzędnicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dariusz #3069221 21 cze 2021 10:21

  To są bardzo dobre tramwaje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD