Kopernik w Olsztynie stracił głowę. Co się stało? [AKTUALIZACJA]

2021-06-19 11:07:47 (ost. akt: 2021-06-19 13:07:26)
Co się stało z popiersiem Kopernika w Olsztynie?

Co się stało z popiersiem Kopernika w Olsztynie?

Autor zdjęcia: Joanna Załęska

Czy ktoś zaatakował popiersie Mikołaja Kopernika, które stało w w Parku Podzamcze w Olsztynie? W sobotę rano (19 czerwca) głowa astronoma leżała tuż przy cokole...
Co się stało z głową Kopernika? W sobotę rano popiersie zostało znalezione na ziemi, tuż przy cokole. O sytuacji powiadomiła nas czytelniczka z Olsztyna.

Dlaczego Kopernik spadł z cokołu? Tego jeszcze nie wiadomo. Popiersie zabezpieczyła straż miejska. Teraz właściciel terenu musi złożyć zawiadomienie o zniszczeniu mienia. Wtedy zostanie wszczęte postępowanie sprawdzające, co się stało i kto ewentualnie zawinił. Pomnik stoi na terenie miasta.

Być może ktoś strącił Kopernika celowo. Ale może mocowanie straciło na sile i po prostu popiersie spadło.

To nie pierwszy przypadek, gdy w Olsztynie kawałek pomnika znajduje się na ziemi. Przypomnijmy, że kamiennemu sowietowi z olsztyńskich "szubienic" odpadła dłoń.

Autorem pomnika Mikołaja Kopernika jest jednak berliński rzeźbiarz Johannes Götz z Berlina. Pomnik powstał z inicjatywy Rady Miejskiej Olsztyna, odsłonięty 9 listopada 1916 roku. Pierwotnie spiżowe popiersie astronoma było umieszczone na postumencie pod architektonicznym baldachimem, wspartym na filarach i znajdowało się przed groblą zamkową do 1946 roku. Obecnie pomnik usytuowany jest przed zamkiem, przy moście na Łynie w Parku Podzamcze. Na zmienionym cokole wykuty został napis w języku polskim: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni Rodacy”.

Fot. Joanna Załęska

A co nasi czytelnicy myślą o "wywrotce" Kopernika? Zajrzyj, bo warto:


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #3069149 19 cze 2021 12:34

    Gwoli ścisłości na pomniku napisane jest "Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni Rodacy" a nie jak jest tu zacytowane "Polacy".

    Ocena komentarza: warty uwagi (33) odpowiedz na ten komentarz

  2. abc #3069147 19 cze 2021 11:30

    "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”... Józef Piłsudski

    Ocena komentarza: warty uwagi (55) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD