Tylko w Olsztynie zamiast pasów będzie klawiatura fortepianu

2021-06-16 16:13:44 (ost. akt: 2021-06-17 17:08:56)
Teresa Taradejna, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie

Teresa Taradejna, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przy Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie pojawi się przejście dla pieszych z pasami wymalowanymi w kształcie klawiatury fortepianu. Będzie to prezent dla PSM od miasta z okazji 75 lat funkcjonowania szkoły.
Pomalowanie przejścia dla pieszych na wzór klawiatury fortepianu jest pomysłem szkolnej Rady Rodziców.

Wpadłam na pomysł wymalowania tej nietypowej zebry, który przedstawiłam podczas Rady Rodziców na początku roku szkolnego. Chcieliśmy zrobić coś radosnego w tych smutnych czasach. Zależało nam na zwróceniu uwagi na to, że szkoła muzyczna jest bardzo ważnym punktem na mapie Olsztyna, a jednocześnie na uświetnieniu jej 75. urodzin — mówi Katarzyna Poluchowicz, sekretarz Rady Rodziców PSM w Olsztynie.

Żeby inicjatywa doszła do skutku, trzeba było uzgodnić wszystkie szczegóły z władzami miasta oraz zarządem ZDZiT-u. Okazało się, że wszyscy wykazali się ogromnym entuzjazmem.

Przez cały okres nauki zdalnej trwały nasze rozmowy ze ZDZiT-em i z przedstawicielami urzędu miasta. Wtedy zaczęły się działania z osobami, które mogły pomóc w realizacji tej idei. Odbyły się spotkania z inżynierem ruchu i z przedstawicielami ZDZiT-u w Olsztynie oraz wiceprezydentami miasta. To oni mogli zrealizować nasz pomysł. Zanim przeszliśmy do rozmów dotyczących wykonania, trzeba było dokładnie sprawdzić sposób realizacji projektu. Najważniejsze były kwestie bezpieczeństwa — tłumaczy Katarzyna Poluchowicz.

Fot. Zbigniew Woźniak

Bardzo podobała się nam reakcja prezydenta miasta i pani wiceprezydent, którzy byli zachwyceni inicjatywą, a dyrektor ZDZiT-u oraz miejski inżynier ruchu bardzo pozytywnie podeszli do tego pomysłu. Będzie to prezent od miasta dla naszej szkoły! — mówi Teresa Taradejna, dyrektorka PSM. — Odbyła się konferencja dotycząca tego tematu, na której Rada Rodziców przedstawiła projekt wszystkim zainteresowanym. Trzeba było chwilkę poczekać na decyzję, ale już mamy omówione wszystkie szczegóły. Pasy zostaną namalowane w nocy z 21 na 22 czerwca. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe nie przeszkodzą w pracy malującym. Trzeba pamiętać, że jest to spore wyzwanie dla wykonawców, ponieważ mają ograniczony czas pracy i do tej pory nie robili niczego podobnego.


We wtorek (22 czerwca) odbędzie się kameralna uroczystość na której prawdopodobnie pojawi się prezydent miasta Piotr Grzymowicz oraz wiceprezydent Ewa Kaliszuk. Wystąpi również orkiestra dęta PSM oraz Big Band.

Nie chcemy robić wielkiej uroczystości, ponieważ wciąż obowiązują nas normy epidemiologiczne. Zaplanowaliśmy uroczyste przecięcie wstęgi, pierwsze przejście po nowych pasach, później odbędzie się mini koncert naszej orkiestry — dodaje pani dyrektor.

W tym roku szkoła obchodziła 75. rocznicę powstania, więc Rada Rodziców i dyrekcja postanowiły uczcić ją w wyjątkowy sposób. Niestety, z przyczyn epidemiologicznych trzeba było zrezygnować z obchodów w trakcie roku szkolnego.

Gdy młodzież w czerwcu wróciła do szkoły, pomyśleliśmy, że możemy sobie pozwolić na małe i nietypowe świętowanie rocznicy powstania Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie — mówi Teresa Taradejna. — Młodzież jeszcze nie jest poinformowana, czeka ich ogromna niespodzianka. Boimy się przedwczesnego nagłaśniania imprezy, ponieważ sytuacja w kraju ciągle jest niepewna, więc nie chcielibyśmy odwoływać uroczystości w ostatniej chwili. Myślę, że podamy oficjalną informację o obchodach w tym tygodniu.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Inicjatorom akcji zależało na tym, by podkreślić charakter szkoły i zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię.

Przejście będzie usytuowane na ulicy Kościuszki między szkołą muzyczną a placem Pułaskiego. W tym miejscu jest dwukierunkowa ulica Kościuszki, dlatego inżynier ruchu uznał, że klawiatura będzie widoczna od strony najazdu kierowców z obu stron. Dodatkowo będą pionowe oznakowania przejścia, dzięki temu wszyscy będą widzieli, że tam znajduje się przejście dla pieszych — twierdzi Katarzyna Poluchowicz.

Są to pasy po których wielu uczniów codziennie przez to przejście przechodzi, a trzeba pamiętać, że nie jest to najbezpieczniejsze miejsce. Jeżdżą tamtędy tramwaje, jest tam skrzyżowanie ulic, więc ruch jest spory.

Fot. Zbigniew Woźniak

Myślę, że nietypowy wygląd pasów zwróci uwagę kierowców, którzy zdecydowanie zwolnią po to, by im się przyjrzeć. Nie dość, że przejście będzie bardzo ładne, to jeszcze zwiększy bezpieczeństwo przechodniów — dodaje Teresa Taradejna.

Lidia WieczorekKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #3069003 18 cze 2021 08:03

  Kodeks drogowy reguluje znaki poziome i pionowe na drogach, w tym wygląd i oznaczenie przejść dla pieszych. Klawiatury fortepianu tam nie ma. Taki malunek na jezdni nie będzie przejściem dla pieszych, ze wszystkimi konsekwencjami. Nie można w tej kwestii puszczać wodzy fantazji, kierowca ma wiedzieć jasno co się dzieje na drodze a nie się domyślać. Pomysł może artystycznie ciekawy ale bezprawny.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Lucek #3068990 17 cze 2021 19:28

  To bezprawne..... Taka bajera ale takiego przejścia brak w kodeksie ruchu drogowego. I to jeszcze odgórne przyzwolenie. Sprawa do prokuratury.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. PC #3068911 16 cze 2021 18:20

  Fajny pomysł tylko czy przepisy RD na to pozwalają? W razie nieszczęścia mogą być problemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)